Inspekce Templáře chválila. Hned poté mluvila o patoku

Tomáš Fránek
6. 1. 2011 10:15
Spor o víno asi rozhodne až soud, Templáři už podali dvě žaloby
sklenice s vínem
sklenice s vínem | Foto: Veronika Skálová

Brno - Systém výroby v Templářských sklepích Čejkovice, které musely kvůli nejasnému původu hroznů stáhnout z obchodů milion lahví vína, prošel těsně před zásahem státní inspekce auditem. Tato kontrola přitom nezjistila žádná vážná pochybení.

Inspektoři, kteří v rozhodujícím období pro každého obchodníka - před Vánoci - uštědřili "templářům" citelný zásah, se nyní hájí tím, že audit sledoval jen dražší vína. Jejich pozdější kontrola odhalila nejasný původ u levnějších odrůd.

Při prověřování systému takzvaných kritických bodů, které slouží k zajištění zdravotní nezávadnosti potravin, se jedna z největších vinařských firem v tuzemsku podle zmíněného auditu nedopustila žádného prohřešku.

U náhodně vybraných vín byl zkoumán také způsob nákupu a původ hroznů. Právě ten je teď předmětem sporu mezi inspekcí a Templářskými sklepy.

Audit, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, ve firmě dělali inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tedy stejného úřadu, který pak nařídil stahování tisíců lahví vína.

Dokládání původu vína

"Auditovaná osoba (Templářské sklepy) má zajištěn systém sledovanosti - od příjmů surovin, přes výrobu až po distribuci potravin. Auditovaná osoba je tak schopna doložit vznik finalizované šarže vína (od příjmů hroznů)," je napsáno v konečné zprávě o auditu.

Inspektoři prověřovali náhodně vybraná vína, nezjistili při nákupu hroznů, výrobě a distribuci žádné chyby.

Audit celkově chválí výrobní podmínky, kvalitu pracovníků i používané technologie ve firmě. "Systém je zaveden a udržován na velmi vysoké, profesionální úrovni," uvedli na závěr inspektoři.

Inspekce je i přes výsledky auditu přesvědčena, že sklepy zákon porušily. "Audit byl zaměřen na vína vyšších kategorií," uvedla mluvčí inspekce Petra Hoferková s tím, že neznámý původ hroznů inspektoři později objevily u jiného typu vín.

Vedení sklepů ale uvedlo, že audit byl zaměřený na celý výrobní systém bez ohledu na typ vína.

Podle inspekce není firma schopna prokázat pravdivý původ více než milionu kilogramů hroznů.

"Templářské sklepy nejsou ani po několika měsících schopny dodat inspekci zákonem požadované doklady s pravdivými údaji o původu významného množství svých vín," uvedl před koncem loňského roku šéf inspekce Jakub Šebesta.

Rozhodne až soud

Celý spor tak s největší pravděpodobností rozhodne až soud. Ten už řeší dvě žaloby Templářů a v nejbližší době by mělo padnout první rozhodnutí. Inspekce navíc na vedení firmy podala trestní oznámení kvůli tomu, že údajně bránila v kontrole firmy.

Templářské sklepy nejsou první, kdo se kvůli prověřování původu hroznů dostal do sporů se státní kontrolou.

Porušení zákona inspekce zjistila také u firem Vinia Velké Pavlovice, Vinařství Mutěnice a Vinařství Zaječí.

U posledních dvou firem inspekce u soudu neuspěla. Nejvyšší správní soud rozhodl, že pokuty v celkové výši sedmi milionů korun neplatí, byly nepřiměřeně vysoké. Pokud Templářské sklepy u soudu uspějí, chtějí zpět vymáhat způsobenou škodu.

Vinařské firmy se brání tím, že udělaly vše, aby původ hroznů zjistily.

Podle generálního ředitele společnosti Vinium Karla Lyčky není v možnostech firmy ověřovat u pěstitelů, zda uvádí nepravdivé údaje, či nikoliv. "Navíc všechna tato vína podléhají zatřídění a inspekce k nim vydala rozhodnutí, že splňují požadavky pro jakostní víno odrůdové s moravským původem," uvedl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy