Zdražení minulý týden avizoval Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů.
Pomoc slibuje stovka zemědělců
Do akce "Hanácká výzva" je podle předsedy Okresní agrární komory Olomouc Drahomíra Tobiáše ochotna se zapojit více než stovka zemědělců z Hané.
"Zemědělci chtějí eliminovat neodůvodněný růst cen pekárenského zboží v zemi. Více než stovka pěstitelů se proto zavázala, že dají k dispozici část své úrody potravinářské pšenice," uvedl Tobiáš.
"Vyzýváme také všechny články výrobního řetězce, aby snížily své marže při výrobě a prodeji pekárenského zboží. My už jsme to udělali dávno - po celý loňský rok nedostávali zemědělci od mlynářů za potravinářské obilí adekvátní cenu," zdůraznil Tobiáš.
Pikantní na celé akci je skutečnost, že obilí nabízejí pekařům pěstitelé cukrové řepy.
"Nechceme také, aby společnost vnímala zemědělce jen jako skupinu podnikatelů usilujících o dotace," konstatuje Tobiáš.
Drahé energie znamenají drahé pečivo
Pekaři tvrdí, že v průběhu následujících dvou měsíců by mohly v České republice vzrůst spotřebitelské ceny pekárenských výrobků až o čtvrtinu. Příčinou má být podle jejich předsedy Stanislava Musila růst cen energií.
Kvůli tomu jsou prakticky všechny pekárny v Česku v červených číslech. Ceny zemního plynu se totiž podle Musila zvýšily o 25 procent a elektřiny o 13,5 procenta.
A letošní dlouhá zima si ještě "přisadila". Kvůli dlouhým mrazivým měsícům vzrostly náklady za energie některým podnikům až o 60 procent.
"Předpokládáme proto, že v průběhu dubna zahájí nejvýznamnější firmy v našem oboru jednání s obchodníky o úpravách cen pekárenského zboží," domnívá se šéf pekařů. V praxi by tak mohly ceny chleba a pečiva vzrůst počátkem května.
Autor je spolupracovníkem redakce