Energetičtí giganti lobbují proti solárním panelům

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 3. 2010 14:10
Ze solární energie se prý stal příliš veký byznys
Solární panel = výhodný byznys?
Solární panel = výhodný byznys? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Polostátní energetická společnost ČEZ, Pražská energetika a EON poslali do parlamentu otevřený dopis, ve kterém poslance vyzývají, aby upravili pravidla podpory výstavby fotovoltaických elektráren.

Pravidla pro podporu využívání solární energie, by podle nich neměla být nastavena tak, aby výstavba solárních článků zaručovala přemrštěný zisk, ale dlouhodobou návratnost investice. 

Otevřený dopis distributoři elektřiny do parlamentu zaslali proto, že na nadcházejícím 75. zasedání budou poslanci projednávat změnu zákona, upravujícího podmínky veřejné podpory, které budou v příštích letech platit pro obnovitelné zdroje v České republice.

Solární energetika díky vysokým dotacím a nízkým pořizovacím cenám zažívá obrovský boom. To by samo o sobě podle distributorů elektřiny nebylo na škodu, ba naopak. Jen kdyby k tomu nedocházelo v takové míře.

Nárůst je totiž podle ČEZu, PRE a EONu přílišný, což představuje pro Českou republiku ekonomické a energeticko-bezpečnostní riziko.

Co se týče ekonomických důsledků, je riziko nabíledni. Kvůli dotacím na získávání energie z obnovitelných zdrojů, hrozí zdražení elektřiny. Pokud se pravidla pro stanovování výkupní ceny v dohledné době nezmění, hrozí prý zdražení elektrické energie o desítky procent.

Prudký rozvoj fotovoltaiky podle distributorů rovněž ohrožuje stabilitu energetické soustavy, kterou musí nyní společnosti podepsané pod otevřeným dopisem, společnými silami neustále stabilizovat.

V závěru ČEZ, PRE a EON vyzývají zákonodárce, aby projednali příslušný návrh zákona ještě před volbami, tak aby mohla jeho úprava vejít v platnost už v roce 2011. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy