Stát chce zatočit se spekulanty s elektřinou ze slunce

Pavel Baroch
12. 3. 2010 6:00
Na slunečním byznysu vydělávají i ti, co elektrárnu stavět nechtějí
Foto: Jan Langer

Praha - Stát se chystá zatočit se spekulanty s elektřinou ze slunce, kteří mají značnou zásluhu na tom, že úřady pozastavily připojování nových fotovoltaických elektráren.

Energetický regulační úřad připravuje novou vyhlášku, která stanoví přísnější pravidla pro rezervaci plánovaných elektráren v síti. Právě tuto rezervaci využívají podnikavci k relativně snadným příjmům, zároveň ovšem blokují projekty solidních investorů.

Spekulanti si totiž u distribučních společností rezervují místo v síti pro sluneční elektrárnu, kterou ve skutečnosti nechtějí stavět. Svou rezervaci pak prodají skutečným fotovoltaickým podnikatelům.

"Za značnou částí již vydaných povolení stojí spekulanti, kteří mají zásadní podíl na současné situaci, z níž navíc profitují. Všichni ostatní jsou tím samozřejmě poškozeni," konstatoval Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

Ve slunečním byznysu se díky mimořádně výhodným výkupním cenám točí velké peníze, řádově stovky milionů korun. Proto toto prostředí láká spekulanty. "Je to opravdu velký byznys," řekl Aktuálně.cz Petr Holub, ředitel odboru udržitelné energetiky ministerstva životního prostředí.

Neplníš harmonogram, přijdeš o rezervaci

Energetický regulační úřad, který vyhlášku připravuje, podrobnosti nového předpisu nesdělil. Ačkoli redakci Aktuálně.cz slíbil odpovědět na písemné otázky, za 14 dní to ani po mnoha urgencích neudělal. Aktuálně.cz si tedy základní informace o vyhlášce zjistilo z jiných zdrojů.

ERU se ozval až poté, co vyšel tento článek. Na otázky ovšem neodpověděl, poslal celé znění nové vyhlášky, která má platit od dubna.

Nový předpis počítá s tím, že při rezervaci plánované sluneční elektrárny bude stanoven harmonogram, který bude muset podnikatel při budování fotovoltaického zdroje dodržet. Pokud se od něj odchýlí, o registraci přijde.

Podle ministerstva životního prostředí ovšem v návrhu vyhlášky není stanoveno, jaká odchylka od harmonogramu je ještě přípustná a jaká už představuje problém. "Chceme, aby byl tento bod přesnější, a bylo řečeno, co konkrétně se stane, pokud investor harmonogram neplní," upozornil Petr Holub z ministerstva životního prostředí.

Solární panely mají rozměry 1,2 x 2 metry
Solární panely mají rozměry 1,2 x 2 metry | Foto: Aktuálně.cz

Záloha za megawatty

Dalším krokem, který by měl pomocí nové vyhlášky omezit spekulace s proudem z fotovoltaických panelů, jsou plánované zálohy na předpokládaný instalovaný výkon zelené elektrárny.

Podle informací Aktuálně.cz by se zálohy měly pohybovat v řádu desítek tisíc korun za každý instalovaný megawatt.

Energetický regulační úřad ovšem vyhlášku teprve připravuje, takže se její konečná podoba ještě může změnit.

Ať se prodeje zakážou, žádá ministerstvo

Například ministerstvo životního prostředí by chtělo prosadit, aby se prodeje rezervovaného výkonu dalším zájemcům zcela zakázaly, a hodlá o tom s regulačním úřadem ještě jednat.

"Chceme, aby se přeprodeje zakázaly," potvrdil Aktuálně.cz Petr Holub z ministerstva životního prostředí. Dodal, že chystaná vyhlášky je jen jedním krokem k tomu, aby se sluneční elektrárny a další obnovitelné zdroje rozvíjely podobně jako ve vyspělejších "zelených" zemích.

Podle Holuba by si distribuční společnosti a provozovatel přenosové soustavy ČEPS měly nejprve pořádné zjistit přesné údaje o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a jejich vliv na sítě. Tyto údaje jsou nezbytné k tomu, aby se přenos elektřiny v celé soustavě mohl účinně řídit.

"V kombinaci s poměrně dobrou předvídatelností výroby až dva dny předem, to může znamenat posun od obav z fotovoltaiky ke konstruktivnímu řešení jejího zapojení do sítě," tvrdí Holub.

Dalším krátkodobým krokem by podle Holuba mělo být posilování sítě včetně výměny nevyhovujících transformátorů v menších obcích, aby se zelený proud do drátů "vešel".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy