Solární panely zůstaly v klatbě. Přes ministrův příslib

Pavel Baroch
14. 3. 2010 20:00
Zákaz proudu ze slunce platí i pro malé panely umístěné na střechách domů. Ministr Dusík se znovu pokusí absolutní zákaz prolomit
Foto: MŽP

Praha - Měsíc poté, co správce přenosové soustavy ČEPS vyhlásil stop pro další sluneční či větrné elektrárny, jsou distribuční firmy nekompromisní - odmítají připojit k vedení i malé sluneční elektrárny na střechách domů.

Na zákazu zeleného proudu nic nezměnila ani schůzka ministra životního prostředí Jana Dusíka s ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským.

Na ní se před třemi týdny kolegové z vlády dohodli, že na střešní elektrárny s velmi malým výkonem se stop-stav nebude vztahovat, protože nemohou ohrozit stabilitu energetické sítě, které se obává ČEPS kvůli mimořádnému rozvoji slunečních a větrných elektráren.

Prolomit veto se nepodařilo ani České fotovoltaické průmyslové asociaci a dalším odborným sdružením, jejichž zástupci se ve čtvrtek sešli s představiteli ČEPS, distribučních firem a dalších úřadů.

Žádné nové fotovoltaické panely včetně těch na střechách rodinných domů či firem se nyní do sítě nedostanou. "Denně volají desítky drobných investorů a ptají se, co to má znamenat," řekla Aktuálně.cz Zuzana Musilová z fotovoltaické asociace.

Dusík: Už jsem to Tošovskému připomněl

Foto: Ludvík Hradilek

Ministr životního prostředí Dusík prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že svému vládnímu kolegovi Tošovskému ve středu jejich dohodu o povolení malých slunečních elektráren na střechách domů osobně připomněl.

"Zvažujeme, že ještě pošleme oficiální dopis," dodala mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Ministr Tošovský, do jehož resortu obnovitelné zdroje patří, přislíbil, že dojedná schůzku mezi zástupci ministerstev průmyslu, životního prostředí, ČEPS a distribučními společnostmi.

Malé panely síť neohrožují, zlobí se asociace

Česká fotovoltaická průmyslová asociace považuje za skandální, že se zákaz obnovitelných zdrojů vztahuje i na malé střešní fotovoltaické panely.

"Požadujeme okamžité uvolnění blokace pro tyto malé instalace," řekl Jaromír Řehák, ředitel asociace. Připomněl, že elektráren o nízkém výkonu do 200 kilowattů je v Česku naprostá většina, ovšem na celkovém výkonu fotovoltaických zdrojů se podílejí pouze z 15 procent.

"Malé střešní instalace sítě nejenže nepřetěžují, ale naopak stabilizují," tvrdí Řehák, podle něhož využití elektřiny ze střešních panelů v blízkém okolí nemůže způsobit výkyvy v síti, naopak se díky tomu sníží ztráty i zatížení při přenosu elektřiny na větší vzdálenosti.

ČEPS a distribuční společnosti ovšem zatím trvají na tom, že do sítě nepustí nové sluneční elektrárny do doby, než začnou platit nová pravidla na jejich účinnější regulaci. Vzhledem k nadcházejícím volbám ovšem není pravděpodobné, aby nové předpisy začaly platit dříve než od příštího roku.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy