Brno - Nebýt hrozícího druhého dna krize, mohli by si podnikatelé v textilním a oděvním průmyslu v Česku téměř oddychnout. Tahounem už ovšem dávno není výroba hotových oděvů, ale textilní průmysl, který se často věnuje výrobě vysoce specializovaných tkanin.
Podle odhadu Asociace textilního oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) totiž tržby ve srovnání s loňským rokem v prvním pololetí výrazně rostly.
Zároveň s tím přestala klesat zaměstnanost a mírně rostly i mzdy. Celý textilní a oděvní průmysl si v prvních šesti měsících na tržbách polepšil o 16,4 procenta.
"Tahounem růstu byl zejména textilní průmysl, který rostl o úctyhodných 17,9 procenta a je zde vidět oživení poptávky (zejména v Německu). Oděvní průmysl si ovšem také nevedl špatně a oproti stejnému období minulého roku navýšil své tržby o 8,2 procenta," shrnul za ATOK Jiří Simín.
Asociace na základě předběžných výseldků firem s 20 a víec zaměstnanci odhaduje, že textilní sektor utržil 20,7 miliardy korun, oděvní 3,5 miliardy.
Od třetího čtvrtletí roku 2008 tržby v odvětví prakticky neustále klesaly, tento vývoj se změnil až na začátku letošního roku.
Práce je o něco víc
Dobrou zprávou je i vývoj pracovních příležitostí v oboru. Snižování počtu zaměstnanců nabralo spád v letech 2008 a 2009, nejvíce se zaměstnanost propadla na přelomu let 2009 a 2010, po krachu OP Prostějov.
V letošním prvním pololetí se ale tento trend téměř výrazně zpomalil, v textilním sektoru byla zaměstnanost dokonce o 0,7 procentního bodu nad úrovní prvního pololetí 2010.
"V oděvním průmyslu již zaměstnanost dále neklesá a pozvolna stoupá, zatím se ale stále nedostala nad úroveň konce prvního pololetí minulého roku," uvedl Simín.
Celý průmysl tak vykázal pokles zaměstnanosti o 2,1 procenta ve srovnání s rokem 2010.
Platy rostou mírně, ale výkon rychle
Pro ty, kdo v textilním a oděvním průmyslu pracují je potěšitelné, že jejich platy v letošním prvním pololetí mírně vzrostly, v průměru o 2,4 procenta. I přes tento růst zatím ale platy nedosahují úrovně konce roku 2010, kdy byly nejvyšší.
Naopak výrazný růst hlásí ATOK u produktivity práce v obou odvětvích. U textilního průmyslu vzrostla o 16,4 procenta, u oděvního o 12 procent. Podobný růst nebyl v minulých letech zdaleka pravidlem.
"Je patrné, že ekonomická situace se v odvětví lepší, úroveň tržeb ovšem stále nedosahuje hodnot před krizí. I přes mírný optimismus se ATOK staví k výsledkům zatím zdrženlivě, zejména z důvodu možného zpomalení růstu poptávky z Německa," upozornil Simín.
Asociace upozornila, že i nadále ubývá firem s 20 a více zaměstnanci, jejich úbytek ale zpomalil.