Do Nošovic míří další korejská firma

Tomáš Fránek
28. 12. 2006 15:30
Brno Nošovická zóna určená pro automobilku Hyundai se zaplňuje. Svoji továrnu na výstavbu autosedadel tam postaví korejská společnost Dymos.
Nošovice , stavba průmyslové zóny pro Hyundai
Nošovice , stavba průmyslové zóny pro Hyundai | Foto: Ludvík Hradilek

Jde o prvního investora, který přichází přímo do Nošovic poté, co se pro tuto zónu na severu Moravy rozhodla automobilka Hyundai.

Autosedačky bude firma, která plánuje zaměstnat přes sto pracovníků, dodávat právě do automobilů Hyundai. "Z hlediska komparativních výhod nižších výrobních a logistických nákladů se jako vhodná destinace pro vybudování továrny jeví Česká republika. Lokalizace navrhovaného závodu v jižní části průmyslové zóny Nošovice je rovněž v přímé souvislosti s výrobním závodem Hyundai v Nošovicích, který je v současné době ve výstavbě," uvedla firma v oznámení úřadům.

Za výstavbu tří set hektarové průmyslové zóny v Nošovicích zaplatí stát i Moravskoslezský kraj 1,76 miliardy korun.

Proti vybudování zóny v této lokalitě na dohled vrcholkům Beskyd protestovali ekologové. Nakonec ale uzavřeli se státem a firmou Hyundai průlomovou dohodu. V ní se firma, kraj i stát zavázly k významným ústupkům.

Stát i kraj tak například slíbily, že zastaví přípravu dalších dvou strategických zón Dolní Lutyně a Šilheřovice.

Ekologové proto stáhli podané žaloby.

Podle agentury CzechInvest má investice automobilky Hyundai vést k příchodu dalších korejských investorů. Celkem mají dodavatelé automobilky vytvořit několik tisíc pracovních míst, ty nejoptimističtější varianty počítají až s deseti tisíci pracovních míst.

Vybudovat své továrny se v Česku po oznámení investice společnosti Hyundai se zatím rozhodly čtyři další korejské firmy.

Jde o textilní firmu, dále výrobce vláken do automobilových filtrů, producenta optické mechaniky a ocelářskou firmu, která by na severu Moravy chtěla postavit studenou válcovnu. V Mošnově by měla svůj závod vybudovat korejská firma Plakor. Ta bude do automobilky dodávat plastové díly.

Hyundai bude v Nošovicích v první etapě vyrábět 200 tisíc aut ročně, od roku 2011 pak 300 tisíc aut ročně.

Jihokorejská společnost Hyundai Motor Company investuje do stavby své automobilové továrny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku celkem 1,3 miliardy euro (asi 37 miliard korun). Investice bude dokončena do roku 2011.

Korejská automobilka během dvou let nabere 2900 zaměstnanců, do poloviny roku 2011 by jejich počet měl dosáhnout konečných 3500.

Během roku 2007 chce firma přijmout zhruba 600 zaměstnanců, polovina z toho budou dělnické profese, jejichž nábor začne od poloviny příštího roku.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy