Kia rozpíná křídla nad Slovenskem

Aktuálně.sk
7. 12. 2006 14:30
Žilina - Jihokorejské automobilce Kia se na Slovensku tak zalíbilo, že postaví vedle montovny další závod. Tentokrát na motory. Uvnitř: SOUVISLOSTI
Kia na Slovensku
Kia na Slovensku | Foto: Reuters

Stát by měl blízko nové továrny, kterou si automobilka zřídila kousek od Žiliny. Motory z nové linky by měly putovat i do moravských Nošovic, kde by měl stát závod firmy Hyundai.

"V prvním nebo ve druhém čtvrtletí příštího roku začneme stavět novou továrnu na motory v Žilině. Vyrábět by měla začít na konci roku 2008," uvedl prezident Kia Motors Slovakia In-Kyu Bae.

Mluvčí firmy ale dodal, že zatím není jisté, zda půjde o celou noevou továrnu, nebo jen o rozšíření stávajících budov.

Podle něj výroba zvýší potenciální kapacitu závodu na motory v Tepličce nad Váhom na 500 až 600 tisíc kusů ročně ze současných 300 tisíc kusů.

Miliardovou investici automobilky ale stejně jako v Česku provází komplikace.

Nejviditelnějším problémem byl výkup pozemků pro závod. Dodnes se ho prý nepodařilo zdárně vyřešit. Kia si vybrala Slovensko mezi dalšími uchazeči, kterými bylo Maďarsko, Polsko a Česko.

Spory o pozemky řešila policie, vláda i soudy

V dubnu roku 2004 byl položen základní kámen a za dalších šest měsíců se už začalo stavět. Zároveň se ale objevily problémy s výkupem pozemků pro nový závod. Část majitelů půdy se se státem delší dobu dohadovala o ceně.

Do vleklého sporu zasáhla policie i soudy. Stát ale nakonec vlastníkům ustoupil. Podle některých zdrojů ale část původních majitelů ještě stále nemá doplacenou cenu, na které se dohodli se státem. A chystají protestovat přímo u fabriky.

Foto: Aktuálně.cz

Navíc prý dle některých médií Kia spouští sériovou výrobu u Žiliny bez kolaudace lakovny a čističky odpadních vod. Povolení na provoz těchto objektů je v přípravě. Automobilka odmítá tuto kauzu komentovat. V minulosti argumentovala tím, že za to může stát, který pozdě odevzdal pozemky pro závod.

Kia přitom už v minulosti dostala pokutu 1,2 milionu korun zato, že stavěla bez povolení lisovnu, svařovnu i lakovnu.

Práce pro tisíce lidí

V závodě zatím pracuje asi 1600 lidí. V příštím roce by měl ale počet stopnout až k 2200, cílový stav pro rok 2009 jsou tři tisíce. O práci se zatím ucházelo asi 20 tisíc zájemců.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Slovenská Kia bude vyrábět tři modely. První by měl být přímou konkurencí Škody Octavie či Opelu Astra. Ponese název Kia cee´d.

V roce 2007 přibude sportovně-užitkový vůz Sportage. Třetí model je zatím zahalen tajemstvím.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy