Do čtyř let snižte deficit o polovinu, zaznělo z EU

hp
2. 12. 2009 17:33
Pokud Česko deficit pod 3 procenta HDP nesníží, hrozí mu sankce EU

Brusel- Do čtyř let snižte schodek rozpočtu pod tři procenta HDP, jinak budete potrestáni, oznámili dnes České republice ministři financí Evropské unie.

Podle zdrojů ČTK se ministři při jednání shodli na tom, že Česko musí během následujících čtyř let snižovat svůj deficit, který Evropská komise odhaduje na 6,6 procenta HDP ke konci roku, alespoň o jedno procento HDP ročně.

Schodek státního rozpočtu by se tak měl do konce roku 2013 dostat pod hranici, kterou stanovila Evropská unie. Pokud by se to zemi nepodařilo, mohla by čelit sankcím. Například by jí Unie mohla přestat vyplácet evropské dotace.

Ministerstvo financí však tvrdí, že by muselo dojít k určitým legislativním změnám, aby se tento složitý krok státnímu hospodářství podařil.

"Beze změn legislativy na obou stranách bilance žádný ministr financí nebude schopen se dostat někde blíže k hranici tří procent v průběhu tří let," prohlásil dnes ve sněmovně ministr financí Eduard Janota.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Česko patří mezi členské země Evropské unie, které budou muset deficit státního rozpočtu snížit nejrychleji. Některé státy totiž překročily hranici povoleného schodku rozpočtu v menší míře, takže ho ročně budou muset snížit, aby vyhověly požadavkům Unie, jen o půl procenta HDP.

Evropská komise nedávno vydala zprávu, v níž radí České republice, jakou cestou se má vydat, aby schodek zmírnila. Podle ní by vláda měla zreformovat zdravotnictví a důchodový systém a navíc by měla provést takové změny na pracovním trhu, aby bylo dosaženo jeho větší pružnosti.

Do roku 2013 má snížit svůj rozpočtový schodek i Slovensko. Ficův kabinet tak bude mít k nápravě státního hospodaření o rok navíc. Původně totiž počítal, že dokáže stlačit deficit pod tři procenta HDP už do konce roku 2012.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy