ČEZ plánuje, že své miliardy vrhne dál na východ

Adam Junek
15. 8. 2007 15:02
Loni skupina investovala do dceřinek na 25 miliard

Praha - Co s obrovskými zisky, kterými se může pochlubit energetická skupina ČEZ? Investovat a schovat.

V poslední době totiž sází čím dál tím víc na zahraniční expanzi. Investuje však ve srovnání s tím, kolik má nerozděleného zisku, jen zlomek. Za letošní první pololetí vykázal ČEZ rekordní zisk ve výši 21 miliard korun. Ten by mu bezmála stačil pokrýt veškeré investice do nákupu dceřiných společností z loňska.

ČTĚTE VÍCE: ČEZ míří k rekordnímu zisku

"Vloni stouply výdaje na investice do nákupu dceřiných společností asi o osm miliard na 25,7 miliardy korun," vyplývá z výroční zprávy skupiny. Vloni totiž firma provedla do té doby největší českou akvizici v zahraničí.

Miliardové nákupy přibývají

"V květnu koupila společnost ČEZ majoritní podíly v polských elektrárnách Chorzow a Skawina za necelých 11 miliard korun. V průběhu října loňského roku pak v rámci privatizačního procesu odkoupila od bulharského státu stoprocentní podíl v černomořské elektrárně Varna za asi 6 miliard korun, zároveň zde v souladu s privatizační smlouvou došlo k navýšení základního kapitálu společnosti TEC Varna EAD o necelé 3 miliardy," vypočítala největší investice mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Foto: ČEZ

Ani letos ČEZ za loňskými aktivitami nezaostává. Překonal svůj loňský rekord a ohlásil investici za 39 miliard korun. Ohlásil totiž zahájení projektu stavby nové elektrárny a rekonstrukci stávajícího bloku v lokalitě Gacko v Bosně a Hercegovině. Součástí projektu je i rozšíření místního hnědouhelného dolu, který svou produkcí zásobuje elektrárnu.

A nemíní přestat.

"Skupina ČEZ se i nadále bude snažit expandovat v zahraničí v cílovém regionu střední a jihovýchodní Evropy," slibuje Nováková. Ostatně ČEZ je spolu s americkým energetickým koncernem AES spolu s dalšími třemi subjekty v užším výběru pro stavbu nové elektrárny o výkonu až 2000 MW v Kosovu.

"Druhým možným ruským projektem je výstavba paroplynových bloků 3x200 MW, pro jednání o realizaci tohoto projektu si moskevská vláda vybrala právě Skupinu ČEZ," doplňuje mluvčí.

SOUVISLOSTI: ČEZ bude zřejmě stavět v Moskvě

Peníze má skupina rozhodně k dispozici. O tom svědčí i slova jejího šéfa Martina Romana z jara letošního roku.

Když totiž vláda zveřejnila plán prodat sedm procent akcií firmy, uvítal je slovy, která by se dala parafrázovat: "Akcie odkoupíme, stejně nemáme co dělat s penězi."

Čísla z výroční zprávy hovoří za sebe. Nerozdělený zisk stoupl za loňský rok o sedmnáct miliard na 132 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy