Praha - Průměrná hodinová mzda v Česku dosahuje 109 korun. To je výrazně víc, než na kolik si přijdou zaměstnanci v ostatních zemích EU, které s námi vstoupily do unie v roce 2004.
Na druhou stranu Česká republika stále výrazně zaostává za západní Evropou. Tyto informace zveřejnil Český statistický úřad.
Ke sbližování s rozvinutými státy ale přispívá zpevňování koruny a nominální růst platů.
Těžko ve stavebnictví
"Pro ekonomiku Česka je v mezinárodním srovnání stále typický vysoký podíl zaměstnanosti v sekundárním sektoru, tedy průmyslu a stavebnictví," uvádějí statistikové.
V posledních měsících se stavebnictví dokonce potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a mzdy stavebníků výrazně rostou. To se následně projevuje, spolu s rostoucí cenou materiálu, na cenách stavebních prací.
Průměrná česká mzda za minulý rok překročila o dvě stě korun dvacetitisícovou hranici.
Pro Čechy je typická i touha po jistotě, kterou přináší práce na plný úvazek. Ve skupině EU25, tedy starých členských státech a desítkou nováčku z roku 2004, je Česká republika na třetím místě v podílu zaměstnanců s tímto druhem závazku.
Podle ČSÚ stále přetrvává výrazný rozdíl v platech mužů a žen.
"Průměrná mzda žen se dlouhodobě pohybuje na třech čtvrtinách průměrné mzdy mužů," píše se v analýze.
Málo nezaměstnaných
I počet nezaměstnaných v Česku je ve srovnání s ostatními členy Evropské unie na velmi nízké úrovni.
Hodnota 7,1 procenta nezaměstnaných dle metodiky Mezinárodní organizace práce patří k těm nejnižším. Přesto se zatím nepodařilo odstranit závažný problém, kterým je dlouhodobá nezaměstnanost, která je naopak vysoko nad průměrem EU.
Z regionálního pohledu si nejlépe vedou pracující v Praze a ti, kteří se rozhodli pro obor finančního zprostředkování.