Buď je to optický klam, nebo stát už umí vybírat daně

Petr Holub
1. 7. 2013 19:25
Tento článek byl otištěn v deníku Insider, který jej Aktuálně.cz - své sesterské redakci - poskytl v plném znění.
Dosluhující ministr financí Miroslav Kalousek: Ukáže se za půl roku, zda uvažoval správně?
Dosluhující ministr financí Miroslav Kalousek: Ukáže se za půl roku, zda uvažoval správně? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výběr daní se zlepšil, oznámil ministr financí Miroslav Kalousek po zveřejnění rozpočtové bilance za první polovinu roku. Proto prý nebude problém financovat povodňové škody bez zvýšení rozpočtového schodku.

Teprve druhé pololetí však ukáže, jestli se slova odstupujícího ministra skutečně naplní.

Úspěch, nebo optický klam

Podařilo se odstranit dlouhodobou bolest zdejších daňových úřadů. Od roku 2008 se nedaří vybírat daně. Státní příjmy se v této oblasti nezvyšují, i když stát zvyšuje sazby DPH, spotřebních daní i daní z příjmu fyzických osob. Podle výkladu ministra Kalouska v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce hlásí obrat letošní první pololetí.

Dnešní bilance ministerstva financí jeho údaje potvrzuje. Přes ekonomický pokles se v prvním pololetí roku 2013 na daních vybralo 263 miliard, o osm miliard víc než za prvních šest měsíců loňského roku. V této chvíli však není jisté, jestli nejde jen o optický klam.

Výsledek za první pololetí může finanční úředníky opravdu uspokojit, radost jim však kazí fakt, že bilanci srovnávají s prvním pololetím roku 2013, kdy se daní naopak vybralo mimořádně málo.

Příliš dobré druhé pololetí 2012

V prvním pololetí se tradičně vybírá na daních více než v druhé polovině roku. Loni se však tato bilance nečekaně obrátila celkem ze tří důvodů.

Teprve ve druhém pololetí 2012 se projevilo výrazné zvýšení dolní sazby DPH. Daně z přidané hodnoty se proto vybralo o patnáct miliard víc než v první polovině roku.

Ve druhém pololetí 2012 také stát získal deset miliard navíc ve spotřebních daních. Důvodem byl fakt, že se prodejci cigaret koncem roku zásobili kolky před letošním zvýšením daně z tabáku.

Nejistých 20-30 miliard

Ze tří zmíněných důvodů, proč se loni v druhém pololetí zvýšily daně, odpadají přinejmenším dva. Daň z tabáku se v příštím roce zvyšovat nebude a odkladem platby podnikové daně mohou firmy napodobit nanejvýš svůj loňský postup.

Může se pouze projevit zvýšení horní i dolní sazby DPH o jedno procento, ke kterému došlo v letošním roce.

Ve druhém pololetí tedy hrozí oproti loňskému roku na daňových příjmech výpadek 20-30 miliard, který by osmimiliardový přebytek z prvního pololetí spolehlivě vymazal.

Ve druhém pololetí stát inkasoval proti očekávání navíc také deset miliard na podnikové dani ze zisku. Důvodem byla možnost odložit hlavní platbu této daně z června na první červencové dny.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy