Agenti v akci. Španělské okurky to nejsou, hledá se dál

Tomáš Fránek
31. 5. 2011 23:00
Inspekce zahájila mimořádné kontroly v obchodech

Brno - Je to jako plošný nálet, inspektoři hledají v českých obchodech zeleninu, která by mohla škodit lidem.

Situaci navíc komplikuje to, že se dnes prokázalo, že na podezřelých španělských okurkách je jiný druh bakterie, než mají lidé, kteří onemocněli.

Cíl akce je jediný: vyloučit to, že by se v Česku prodávaly okurky, případně jiná zelenina, která způsobila celoevropskou paniku a strach se smrtelných průjmů. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu označilo nynější epidemii za jednu z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec nejhorší v dějinách.

A v případě hledání nebezpečné zeleniny nejde o jednoduchý úkol, devadesát procent zeleniny se totiž do Česka dováží, tuzemská je ve výrazné menšině. Jde to dohledat.

A třeba u okurek jsou počty jasné - lidé v Česku sní v průměru sedm kilogramů salátových okurek na osobu a rok. Šest kilo je z dovozu a jeden kilogram z Česka.

U zeleniny ale lidem ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontroly usnadňuje to, že systém umožňuje dohledat to, na kterém poli okurka, rajče nebo ředkvička vyrostly. Nehrozí tedy situace jako třeba u masa, kdy se německé (české) maso přebaluje a jde na trh s hlavičkou Made in Poland.

Nehrozí proto, že by zelenina, která často při cestě do Česka nacestuje tisíce kilometrů, neměla jasný svůj původ.

Proto také Němci mohli při prvních testech ukázat na dvě konkrétní biofarmy ve Španělsku. "U zeleniny nám systém umožňuje dohledat, odkud zelenina pochází, na které farmě či poli byla vypěstována," potvrzuje mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Ten uvedl, že inspekce odebere v českých a moravských obchodech na dvě stě šedesát vzorků zeleniny a pošle je na testy. "První výsledky čekáme s největší pravděpodobností ve čtvrtek," říká Spáčil.

Podle něj jsou v terénu všichni inspektoři, kontrola je plošná po celé zemi.

"Samozřejmě se zaměřujeme na okurky, ale kontrolujeme i ostatní druhy zeleniny. Výsledkem kontrol bude přehled o stavu kontaminace Escherichia coli O104 na potravinovém trhu České republiky. Proto budou odebírány i vzorky zeleniny, která pochází jiných než rizikových států (Španělsko, Německo, Nizozemí, Dánsko), ale například Rumunsko, Bulharsko, ale i z České republiky," uvedl Spáčil.

Močůvkou nehnojíme

Inspekce doporučuje spotřebitelům dodržovat obvyklé hygienické zásady při jakémkoliv nakládání s čerstvou zeleninou. Před konzumací je podle ní zeleninu nutné důkladně omýt teplou vodou a okrájet ji.

"Inspekce doporučuje případně zeleninu tepelně upravit, protože bakterie jsou zničeny, pokud teplota přesáhne po dobu minimálně dvou minut 70 stupňů Celsia," dodal Spáčil.

Zatímco inspektoři kontrolují obchody, čeští pěstitelé zeleniny ujišťují zákazníky, že jejich produkce je bezpečná.

V Česku se podle zelinářské unie se už více než 50 let nepřihnojují pole se zeleninou ředěnou močůvkou, kde se výskyt Escherichia coli dá očekávat.

"Pamatuji se ještě z dětství, jak otec zahradník během vegetace takto okurky přihnojoval, to se nejen už desítky let nesmí, ale ani se to nedělá," uvedl Jaroslav Zeman, předseda zelinářské unie.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy