Obrat, okurky nezabily. Hledání původce začalo od nuly

Martin Novák Martin Novák
31. 5. 2011 15:45
Španělsko je největším vývozcem zeleniny na světě. Teď některé farmáře čekají potíže
Věřila svým okurkám právem. Andalúská ministryně zemědělství a rybolovu Clara Aguilera si v pondělí stoupla před objektivy kamer a bez bázně se zahryzla do španělských okurek.
Věřila svým okurkám právem. Andalúská ministryně zemědělství a rybolovu Clara Aguilera si v pondělí stoupla před objektivy kamer a bez bázně se zahryzla do španělských okurek. | Foto: Reuters

Madrid - Španělské okurky zřejmě nejsou zdrojem nákazy bakteriemi enterohemoragické Escherichia coli. Ukázaly to nové testy v Německu, jejichž výsledky byly v úterý odpoledne zveřejněny.

Španělské okurky obsahují jiný typ střevní bakterie než ty, které si vyžádaly v Německu životy už šestnácti lidí.

V České republice je podezření na tři nakažené osoby.

Experti Evropské komise původně lokalizovali zdroj nákazy na dvou farmách u Almeríe a Malagy ve španělské Andalusii.

Zoufalství a hněv se nyní mísí v hlavách španělských pěstitelů postižených dočasnou ztrátou trhu.

 

Andaluské ministerstvo zemědělství popřelo zprávu, že farmy nařídilo uzavřít a úrodu zlikvidovat. Španělská vláda dokonce tvrdí, že v zemi se vyskytlo jen jedno podezření na nákazu, přestože španělské okurky samozřejmě směřují také na domácí trh.

Ve vážném stavu je muž, jenž podle španělských  médií nedávno pobýval v Německu a v České republice. Hospitalizován byl 20. května v San Sebastiánu.

"Objednávky z Německa byly prakticky ze 100 procent stornovány," uvedl šéf zelinářského svazu ve španělské autonomní oblasti Andalusie Fulgencio Torres. Rušeny podle něj nejsou jen objednávky okurek, ale také rajčat, cuket a melounů.

Německo je přitom pro španělské producenty zeleniny nejdůležitějším exportním trhem. Odborné kruhy tak odhadují hospodářské ztráty na osm až deset milionů eur (195 až 245 milionů korun) denně.

Španělsko je největším světovým vývozcem ovoce a zeleniny. Například v roce 2007 vyvezlo téměř deset milionů tun ovoce a zeleniny. Velkou část z toho tvoří rajčata, salát a právě okurky.

Někteří zemědělci se chystají podat na Německo žalobu.

"Není potvrzeno, že vadné okurky pocházejí ze Španělska. A pokud se ukáže, že nikoliv, budeme volat k zodpovědnosti ty, kteří tuto informaci rozšířili," prohlásil španělský ministr pro evropské záležitosti Diego Lopez Garrido.

Je ironií, že teprve před dvěma lety pěstitelé okurek v Andalusii protestovali proti nízkým výkupním cenám. Tuny okurek navezli na mořské pláže.

 

Právě se děje

Další zprávy