Testy potvrdily první případ krvácivého průjmu v Česku

Domácí Domácí
31. 5. 2011 17:45
Americká turistka nyní leží na Bulovce a je mimo ohrožení života
Hygienici podezřívali z šíření nákazy španělské okurky, podezření ale bylo plané.
Hygienici podezřívali z šíření nákazy španělské okurky, podezření ale bylo plané. | Foto: Reuters

* Doplnili jsme informace o výsledcích prvních testů * Nově jsme do textu zařadili informaci o třetím možném nakaženém

Praha - Národní referenční laboratoř potvrdila první případ nebezpečného krvácivého průjmu v Česku. Dostala ho americká turistka, která se vrátila z Německa, a nyní je hospitalizována v pražské nemocnici Na Bulovce.

"Výsledky v jednom případě potvrdily stejný typ nákazy, jako je ta v Německu. Jedná se o americkou turistku," sdělil Aktuálně.cz Petr Petráš z Národní referenční laboratoře. Její zdravotní stav je dobrý, bez vážnějších komplikací.

U druhého podezřelého - muže z jižní Moravy, který byl na pobytu v Německu a Belgii - se naopak nákaza nepotvrdila.

V Česku existovala od úterý tři podezření na onemocnění bakteriální střevní nákazou, která má v Německu na svědomí smrt 15 lidí.

Čech, který byl v Belgii a Německu a teď je už bez obtíží, podle dostupných informací smrtelně nebezpečnou bakterií nakažen nebyl.

Do třetice experti zkoumají i vzorky od starší pacientky, která je nyní v nemocnici v Hradci Králové. V tomto případě již ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula uvedl, že pacientka není s největší pravděpodobností nakažena zákeřnou mutací bakterie.

Vůbec přitom není jasné, z čeho a kde se mohli nakazit. Nadto vědci v Německu zpochybnili, že by se bakterie šířila vinou španělských okurek. Původce nákazy je dál neznámý.

Jaký je stav pacientů?

Fotografie z českého supermarketu, která se objevila na sociální síti Facebook.
Fotografie z českého supermarketu, která se objevila na sociální síti Facebook. | Foto: Domácí

"Američanka je hospitalizována na standardním oddělení infekční kliniky Na Bulovce. Klinický stav pacientky je bez reálného selhávání a probíhá její rehydratace," informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Muž, který se zřejmě nakazil na zahraniční cestě, podle posledních zpráv nemá vážnější zdravotní potíže.

Případ z Hradce Králové zatím sledují v tamní fakultní nemocnici. "Osobně si myslím, že etiologicky půjde o zcela jinou příčinu," řekl ke zdravotnímu stavu pacientky přednosta Kliniky infekčních nemocí Stanislav Plíšek.

Krvácivý průjem je průvodní znak nákazy, nebezpečná forma bakterie později napadá i ledviny. Ve Státním zdravotním ústavu už probíhají testy, které odhalí, zda jde skutečně o nebezpečný kmen bakterie E. coli

Národní referenční laboratoř vyšetřuje i vzorky od dalšího pacienta - tentokrát Čecha, který nedávno pobýval v Německu a Belgii a minulý týden se u něj rovněž vyskytlo průjmové onemocnění. V současnosti už ale nemá žádné potíže.

Kromě Německa jsou nákazou postiženy i další evropské země, nakažené hlásí například i Velká Británie nebo Švédsko.

Původcem je bakterie zvaná enterohemoragická Escherichia coli (EHEC), která způsobuje krvácivé průjmy a může způsobit selhání ledvin.

 

Právě se děje

Další zprávy