Projekty držitele Pritzkerovy ceny lze vidět u Fragnera

Andrea Berniová
20. 3. 2012 1:53
Eduardo Souto de Moura vystavuje ve Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze

V Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze byla zahájena výstava portugalského architekta jménem Eduardo Souto de Moura. Výstava nese název Soutěže 1979-2010 a představí celkem 50 soutěžních prací, které vznikly během třiceti let práce. De Moura se zaměřuje na urbanismus, ale věnuje se i kulturním projektům, bydlení a dalším.

Uvidíte více než tři stovky skic

Na výstavě jsou k vidění například právě urbanistické projekty, další týkající se občanské vybavenosti měst či řešení veřejných prostor. Projekty mají různé funkce: kulturní, zdravotnickou, sportovní i náboženskou. Najdete zde i práce zaměřující se na dopravu - metro, železnice či letiště. Uvidíte více než tři stovky skic, detailní projekty nejdůležitějších architektonických soutěží, kterých se tento architekt zúčastnil, dále fotografie, modely, videa či plány, které vám přiblíží jeho tvůrčí proces. V pondělí 30. dubna pak výstava vyvrcholí přednáškou de Moury.

De Moura je držitelem ceny za architekuru

Portugalský architekt Eduardo Souto de Moura je držitelem Pritzkerovy ceny, což je ocenění udělované jednou ročně umělci v oblasti architektury. Na tuto cenu může být nominován kdokoli a o vítězi rozhoduje porota složená z odborníků zabývajících se uměním. De Moura tuto cenu obdržel v roce 2011 jako druhý Portugalec v historii ocenění, jehož první držitel byl vyhlášen v roce 1979. Jedním z asi nejznámějších projektů de Moury byl fotbalový stadion v portugalském městě Braga, kde se hrál šampionát EURO v roce 2004.

Výstava bude otevřena do 29. dubna každý den kromě pondělí, a to od 11 do 19 hodin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy