Umění se navzdory krizi prodává za miliardy liber

ČTK ČTK, Věra Tůmová
1. 2. 2012 10:08
Trhu s uměním se začíná dařit. Největší aukční síň Christie´s zvýšila prodeje o devět procent
Gauguinovo zátiší Nature Morte à "L´Espérance" vzniklo v roce 1901 na Tahiti a je jedním ze čtyř obrazů z toho roku zachycujících slunečnice, tedy oblíbené téma Vincenta van Gogha.
Gauguinovo zátiší Nature Morte à "L´Espérance" vzniklo v roce 1901 na Tahiti a je jedním ze čtyř obrazů z toho roku zachycujících slunečnice, tedy oblíbené téma Vincenta van Gogha. | Foto: Reuters

Londýn - Aukční síň Christie's bez ohledu na hospodářské zpomalení vyvolané krizí v eurozóně loni prodala umělecká díla za rekordní 3,6 miliardy liber (109,8 miliardy korun). Je to o devět procent více než v roce 2010, informovala o tom agentura Reuters.

V přepočtu na dolary celková suma 5,7 miliardy dolarů sice rekordní nebyla, nicméně oproti předloňsku znamenala nárůst o 14 procent. Postarali se o to bohatí sběratelé, kteří vyhledávají jedinečné umělecké kousky jako znak svého postavení, pro ukojení svých tužeb nebo jako investici.

Christie's výsledky zveřejnila týden před tím, než v Londýně začne klíčová série prodejních akcí, která ukáže, jak si na tom v ekonomicky těžkých časech stojí zájemci o umění z celého světa.

Prohlédněte si, co se také ve světě vloni dražilo:

 

"Jsme optimisty, co se týče situace na trhu v roce 2012," řekl výkonný ředitel Christie's Steven Murphy.

Krizový rok 2009

Na aukční síně tvrdě dopadla globální ekonomická krize, která přišla po pádu obří investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. V roce 2009 Christie's, největší aukční síň na světě, prodala umělecká díla za "pouhých" 2,1 miliardy liber, o jednu miliardu liber méně než o rok dříve.

Nicméně ceny umění šly nahoru rychleji, než mnozí očekávali. Vliv na to měli hlavně klienti z pevninské Číny. A tak si Christie's už předloni oproti roku 2009 co do hodnoty prodaného umění polepšila o 53 procent.

Podle jednotlivých kategorií si loni u Christie's nejlépe vedlo poválečné a současné umění. Příjmy z jeho prodeje stouply o 22 procent na 736 milionů liber, o 13 procent na 553 milionů liber pak vzrostly příjmy z prodeje asijského umění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy