Umění se navzdory krizi prodává za miliardy liber

Trhu s uměním se začíná dařit. Největší aukční síň Christie´s zvýšila prodeje o devět procent
Gauguinovo zátiší Nature Morte à "L´Espérance" vzniklo v roce 1901 na Tahiti a je jedním ze čtyř obrazů z toho roku zachycujících slunečnice, tedy oblíbené téma Vincenta van Gogha.
Gauguinovo zátiší Nature Morte à "L´Espérance" vzniklo v roce 1901 na Tahiti a je jedním ze čtyř obrazů z toho roku zachycujících slunečnice, tedy oblíbené téma Vincenta van Gogha. | Foto: Reuters

Londýn - Aukční síň Christie's bez ohledu na hospodářské zpomalení vyvolané krizí v eurozóně loni prodala umělecká díla za rekordní 3,6 miliardy liber (109,8 miliardy korun). Je to o devět procent více než v roce 2010, informovala o tom agentura Reuters.

V přepočtu na dolary celková suma 5,7 miliardy dolarů sice rekordní nebyla, nicméně oproti předloňsku znamenala nárůst o 14 procent. Postarali se o to bohatí sběratelé, kteří vyhledávají jedinečné umělecké kousky jako znak svého postavení, pro ukojení svých tužeb nebo jako investici.

Christie's výsledky zveřejnila týden před tím, než v Londýně začne klíčová série prodejních akcí, která ukáže, jak si na tom v ekonomicky těžkých časech stojí zájemci o umění z celého světa.

Prohlédněte si, co se také ve světě vloni dražilo:

 

"Jsme optimisty, co se týče situace na trhu v roce 2012," řekl výkonný ředitel Christie's Steven Murphy.

Krizový rok 2009

Na aukční síně tvrdě dopadla globální ekonomická krize, která přišla po pádu obří investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. V roce 2009 Christie's, největší aukční síň na světě, prodala umělecká díla za "pouhých" 2,1 miliardy liber, o jednu miliardu liber méně než o rok dříve.

Nicméně ceny umění šly nahoru rychleji, než mnozí očekávali. Vliv na to měli hlavně klienti z pevninské Číny. A tak si Christie's už předloni oproti roku 2009 co do hodnoty prodaného umění polepšila o 53 procent.

Podle jednotlivých kategorií si loni u Christie's nejlépe vedlo poválečné a současné umění. Příjmy z jeho prodeje stouply o 22 procent na 736 milionů liber, o 13 procent na 553 milionů liber pak vzrostly příjmy z prodeje asijského umění.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

Další zprávy