Praha rozdělila kulturní granty, dá o 3,6 milionu méně

ČTK ČTK
14. 2. 2012 14:10
Hlavní město šetří i na kultuře, na jednoleté dotace má letos zhruba 63 milionů
Centrum současného umění DOX chtějí radní dotovat pěti miliony
Centrum současného umění DOX chtějí radní dotovat pěti miliony | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražští radní přiklepli milionové dotace pro Divadlo Semafor, Centrum současného umění DOX či Divadlo v Řeznické a Bez zábradlí.

Celkem letos Praha rozdělí na jednoletých kulturních grantech přes 63 milionů korun, což je asi o 3,6 milionu méně než loni. Rozhodnutí radních budou muset na konci měsíce schválit zastupitelé.

Divadlo Semafor by podle doporučení rady mělo dostat šest milionů korun, Centrum současného umění DOX pět milionů. Divadlo Bez zábradlí zřejmě obdrží 2,5 milionu korun, Divadlo v Řeznické o půl milionu korun méně.

S dotací ve výši 1,7 milionu pravděpodobně může počítat také mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni, který v druhé polovině roku chystá nový projekt v exteriérech Bubenče.

Strašnickému divadlu, jehož provozovatel by měl od nové sezony působit v Divadle Komedie, radní doporučili 1,35 milionu korun. Podporu ve výši tři čtvrtě milionu korun zřejmě dostane i Divadlo Ungelt. Divadelní společnost Cirk La Putyka by mohla od města dostat 740 000 korun na celoroční činnost a dalších 550 000 na nový mezinárodní projekt SIRK-RISK.

S dotací by v případě schválení zastupitelstvem mohly počítat také divadelní soubory Spitfire Company, Teatr Novogo Fronta, Skutr, Vosto5, dále jazzový klub Jazz Dock, festivaly Svatováclavské slavnosti, Alternativa a 4 + 4 dny v pohybu či nakladatelství Argo.

Doporučené granty

  • Divadlo Semafor 6 mil.
  • Centrum současného umění DOX 5
  • Divadlo Bez zábradlí 2,5
  • Divadlo v Řeznické 2
  • Farma v jeskyni 1,7
  • Cirk La Putyka 1,29
  • Divadlo Ungelt 0,75
  • CIANT- Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie v Praze 0,75

Někteří žadatelé o jednoleté granty si stěžují, že město jejich přidělení schvaluje příliš pozdě. Jejich projekty se totiž musí odehrát a musí být vyúčtovány v tom roce, na který příspěvek dostanou.

"Už 8. září jsme podali žádosti a je to skoro půl roku a my stále nevíme, s čím můžeme pro letošní rok vlastně počítat," řekla finanční ředitelka divadelní skupiny Cirk La Putyka Martina Suchá.

Podle ní je tak pro skupinu problematické nejen zajištění hostování zahraničních umělců a výjezdů na festivaly, ale i obyčejný nákup rekvizit a kostýmů.

Radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) to chce změnit. Žadatelé by se díky takzvanému grantovému příslibu mohli dozvědět o rok dříve, že je město chce podpořit.

Šetří se i na víceletých grantech

Pražští radní také schválili snížení víceletých grantů. Divadla, kluby, festivaly a galerie dostanou o deset procent méně, některé přijdou až o miliony.

Radní mimo jiné projednávali také seznam uchazečů o víceleté granty v letech 2013 až 2016. Získat by je měly zatím jen čtyři subjekty z 20. Dvouletý grant zřejmě dostane divadelní skupina Spitfire Company (v celkové výši přesahující milion a půl) a nakladatelství ARGO (milion korun).

Čtyři roky pak město hodlá podporovat Talichův komorní orchestr a jeho cyklus abonentních koncertů (celkem 1,6 milionu) a Svatováclavské slavnosti 2013 až 2016 (dva miliony korun).

Plošným snížením víceletých grantů letos radnice ušetří zhruba 16,5 milionu korun. Celkem institucím vyplatí částku dosahující téměř 150 milionů korun

 

Právě se děje

Další zprávy