Prohlídka kupované nemovitosti. Na co si dát pozor?

TD
12. 12. 2011 6:50
Při prohlídce nemovitosti je nutné zaměřit se na nejproblémovější místa bytu. Která to jsou?
Foto: Ludvík Hradilek

Při prohlídce nového bytu nebo domu se vyplatí být podezřívavý a vše si důkladně ověřit. Jak prokouknout estetické triky jako krásný barevný nátěr, luxusní vybavení? Proč vlastně majitel nemovitost prodává? Je třeba myslet na to, že právě tyto prostory se pro kupujícího stanou novým domovem na mnoho let, je proto zbytečné ostýchat se při prohlídce prozkoumat i ty nejmenší detaily. Stačí si dát pozor na několik nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí kupující při prohlídce nemovitosti a následném rozhodování.

První dojem při návštěvě domu či bytu tvoří největší část výsledného efektu, což ví každý dobrý realitní makléř. Nedokonalosti, vady a problémy se skrývají pod naleštěným povrchem. Kupující by měl vše sám vyzkoušet - koupelnové baterie, otevírání a těsnění oken, spotřebiče. Otázky by pak měly mířit na výši záloh plynu a elektřiny, možnosti služeb či výši fondu oprav. Tím lze předejít nepříjemnému překvapení, které může přinést první účet. Velká pozornost kupujícího by se měla zaměřit na koupelnu a celkový stav zdí, neměly by se na nich vyskytovat žádné praskliny ani plíseň.

Je zbytečné se ostýchat klást makléři či majiteli i ty nejbanálnější otázky. Jsou nějaká omezení pro případné stavební úpravy? Byl už prostor rekonstruován a kdy? Jaké vybavení je součástí nabízené nemovitosti? Nejjistější cestou, jak koupit byt či dům v dobrém stavu bez skrytých závad a zároveň za odpovídající cenu, je asistence odborníka z oboru stavebnictví. Na tuto službu padne maximálně deset tisíc korun, což je při koupi rodinného domu zanedbatelná částka. Navíc se brzy vrátí díky tomu, že nemovitost nebude vyžadovat větší opravy a nevratné investice.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy