Inflace zrychlila na 2,5%, zdražují potraviny i bydlení

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 12. 2011 9:48
Za měsíc se ceny zvýšily o 0,4 procenta, hlavní podíl na tom mají potraviny
Za měsíc vzrostla nejvíc cena ovoce a zeleniny, mezirčně zdrařil nejvíc cukr a káva.
Za měsíc vzrostla nejvíc cena ovoce a zeleniny, mezirčně zdrařil nejvíc cukr a káva. | Foto: Ahold Slovakia

Praha - Před vánočními svátky to pro české zákazníky rozhodně není dobrá zpráva. Ani v listopadu růst spotřebitelských cen nijak nezpomalil a hlavní podíl na něm opět mají potraviny. Od října se ceny zvýšily o 0,4 procenta ve srovnání s půlprocentním růstem o měsíc dřív. Uvedl to Český statistický úřad.

V meziročním srovnání zrychlila inflace na 2,5 procenta vyšší, což ve srovnání s říjnem představuje zrychlení.

Na listopadovém růstu cen se podepsaly zejména ceny potravin, mezi nimi nejvíce zdražilo ovoce a zelenina, ale i rostoucí cena zemního plynu.

Zdražování bude zřejmě pokračovat

Dražší náklady na bydlení se promítly i ve zrychlení meziroční míry inflace, plyn je totiž ve srovnání s loňskem o 18,3, procenta dražší, za elektřinu platíme o 4,8 procenta víc, zdražilo také vodné (o 6,2%), stočné (o 5,8 %), teplo a teplá voda (o 1,9 %) i čisté nájemné (o 3,7 %).

Mezi potravinami meziročně nejvíce zdražil cukr ( o 35%) a káva (o 30,5 %), výrazně dražší je ale i chleba (o 18,8 %), běžné pečivo (o 28,9 %), mouka (o 13,6 %) mléko (o 8,2 %) nebo jedlé oleje (o 13,7 %).

A v nadcházejících měsících se podle odborníků situace nijak nezlepší. „Také další měsíce přinesou spíše zdražování, k čemuž bude přispívat slabší koruna, ale s novým rokem hlavně zvýšení nižší sazby DPH. Jediné co bude bránit výraznějšímu růstu cen je přetrvávající slabá poptávka, která se nijak nezlepší ani v dalších měsících a ta bude bránit obchodníkům ve výraznějším zdražování," poznamenal analytik skupiny Citfin Jiří Šimek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy