Praha - S odstraňováním povodňových škod je potřeba začít co nejdříve. Pokud je však chcete uplatnit u pojišťovny, vyplatí se podle České asociace pojišťoven znát pár důležitých zásad, které vám jednání o škodní události v pojišťovně usnadní.
Pokud se vaším domem či chatkou prohnala povodeň, zkontrolujte nejprve statiku objektu, všechny rozvody energií a kanalizaci. Dříve než začnete pohromu likvidovat, pořiďte řádnou fotodokumentaci (ta mnohdy slouží jako jediný podklad pro likvidaci škody). Podle vyjádření pojišťoven by k tomu měly stačit i fotografie z běžného mobilního telefonu.
Udělejte všechna opatření k zabránění zvětšování rozsahu škody na vašem majetku.
Co nejdříve zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulá zvířata. Kafilerní službu lze kontaktovat přes obecní úřad. Ta vydá potvrzení o převzetí uhynulého kusu.
Při veškeré práci s odklízením bahna a domem zasaženým povodní dodržujte základní hygienická pravidla a používejte rukavice.
Co nejdříve nahlaste škodní událost své pojišťovně - uveďte číslo pojistné smlouvy (pokud to není možné, postačí jméno a rodné číslo), stručný popis pojistné události, přibližný rozsah škody, datum, kdy k události došlo, a kontakty, na kterých vás pracovníci pojišťovny zastihnou.
Vypracujte seznam zasažených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věcí.
Je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy atd.).
Zasažené věci, u kterých je to možné, ponechejte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem pojišťovny, elektrické spotřebiče zabezpečte pro posouzení odbornou opravnou.
Vodu jen z láhve
Pokud jste závislí na vlastním zdroji vody ze studny, raději se obraťte kvůli kontrole čistoty vody na odborníky. Při obnově studní a zdrojů pitné vody se pak řiďte jejich pokyny až do doby, než testy prokážou čistotu vody. Určitě z vaší studny - ani z dalších místních zdrojů - nepijte.
Také hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Podle jeho pondělního vyjádření je zasaženo 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. „Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda," řekl Valenta. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj.
Dodávka pitné vody v hlavním městě není podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací ohrožena a odpovídá hygienickým limitům.
Ochraňte peníze a smlouvy
Jestliže vám voda poškodila či odplavila platební karty, kontaktujte co nejdříve kartové centrum dané banky či vydávající společnosti a karty si zablokujte proti zneužití. To je možné asi nejrychleji udělat telefonicky nebo přes internetové bankovnictví.
Zároveň ČAP doporučuje všem, v jejichž lokalitě hrozí riziko povodně, aby v rámci možností zabezpečili kromě ostatních cenností i všechny pojistné smlouvy.
Při větších povodních pojišťovny zpravidla vycházejí svým klientům vstříc a umožňují rychlejší výplatu peněz. „Je-li to nezbytně nutné, je možné požádat o zálohu na pojistné plnění. Pokud pojišťovna žádosti vyhoví, bude vyplacena ještě před ukončením likvidace," upozorňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.