Palandy a vyvýšené postele šetří prostor v bytě

Andrea Berniová
28. 2. 2012 6:54
Palandy jsou pro malou místnost požehnáním. Na co si dát pozor?

O spaní na palandě nebo alespoň vysoké posteli snily skoro všechny děti. Pro ten pocit lézt do postele po žebříku, spát skoro v oblacích a dívat se na ostatní také jinak než zespodu. Palanda navíc dokáže vyřešit nedostatek prostoru v dětském pokoji.

Postel, na které se pohodlně vyspí dvě děti, najednou zabere na podlaze stejný prostor jako postel pro jednoho. Ani jedináčci nepřijdou zkrátka: můžete jim pořídit vyvýšenou postel, pod níž se místo spodní postele vejde stůl se židlí nebo třeba skříňky. Hned je více místa na hračky.

Vybírejte pozorně. Bezpečnost je nejdůležitější

Je ale důležité dbát na bezpečnost dětí. Palanda nebo vyvýšená postel musí být kvalitní a hlavně stabilní. Dítěti je třeba objasnit, že nahoře se pouze spí. Žádné skákání ani jiné činnosti, které by ve výšce mohly být nebezpečné. Obzvlášť je-li dítě živější nebo pokud trpí hyperaktivitou, je potřeba nákup palandy pečlivě zvážit. 

Pokud to jde, můžete palandu raději přišroubovat ke zdi. Velkou pozornost byste měli věnovat zábradlí na okrajích postele: musí být dostatečně vysoké, aby dítě během spánku nespadlo, a zároveň pevné. Dívejte se i na žebřík. Ten musí být opět stabilní a bezpečný. Rozhodně by jeho nášlapy neměly klouzat (případně můžete dokoupit samolepící protiskluzové pásky). Je také potřeba dítěti ukázat, jak se správně a bezpečně leze nahoru a hlavně jak se slézá.

Postel vysoko nad zemí se může hodit i dospělým

Vyvýšené postele ale nemusí být určeny jen dětem. Stejné výhody přináší i dospělým, kteří díky nim také mohou ušetřit spoustu místa v malém bytě. I velká manželská postel se totiž dá řešit jejím umístěním vysoko nad podlahu - „do patra". Vznikne tak zvaná patrová postel, která přinese výraznou úsporu místa v bytě. Dají se pod ní opět umístit například skříňky nebo psací stůl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Senátor Zdeněk Hraba končí ve STAN, nesouhlasí se směřováním hnutí

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů a řešení problémů běžných lidí k prosazování postojů v podstatě opačných, k aktivistické politice, napsal v úterý na Twitteru. Už nadále nechce nést zodpovědnost za "přešlapy a sporné kroky" jiných reprezentantů STAN, které nemůže nijak ovlivnit. Do jiné strany ani hnutí nepřestupuje. Předseda STAN Vít Rakušan sdělil, že Hrabův odchod je vyústěním procesu, kdy se jeho názory postupně vzdalovaly pozicím hnutí. Pro obě strany je čistým řešením, uvedl.

Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. V úterý napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí "na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích". To se ale začalo měnit. "Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami Piráti," míní. STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Firma, která čelila kritice za práci na běloruské železnici, vypověděla zakázky

Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom dnes informovala na twitteru.

Firma čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti telegram uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém právě od společnosti AŽD. Železniční uzel v Homelu údajně využívali Rusové pro převoz své vojenské techniky, kterou používají v konfliktu na Ukrajině. AŽD Praha k tomu v předchozích týdnech napsala, že šlo jen o nejnutnější práce pro zajištění bezpečnosti provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy