Palandy a vyvýšené postele šetří prostor v bytě

Andrea Berniová
28. 2. 2012 6:54
Palandy jsou pro malou místnost požehnáním. Na co si dát pozor?

O spaní na palandě nebo alespoň vysoké posteli snily skoro všechny děti. Pro ten pocit lézt do postele po žebříku, spát skoro v oblacích a dívat se na ostatní také jinak než zespodu. Palanda navíc dokáže vyřešit nedostatek prostoru v dětském pokoji.

Postel, na které se pohodlně vyspí dvě děti, najednou zabere na podlaze stejný prostor jako postel pro jednoho. Ani jedináčci nepřijdou zkrátka: můžete jim pořídit vyvýšenou postel, pod níž se místo spodní postele vejde stůl se židlí nebo třeba skříňky. Hned je více místa na hračky.

Vybírejte pozorně. Bezpečnost je nejdůležitější

Je ale důležité dbát na bezpečnost dětí. Palanda nebo vyvýšená postel musí být kvalitní a hlavně stabilní. Dítěti je třeba objasnit, že nahoře se pouze spí. Žádné skákání ani jiné činnosti, které by ve výšce mohly být nebezpečné. Obzvlášť je-li dítě živější nebo pokud trpí hyperaktivitou, je potřeba nákup palandy pečlivě zvážit. 

Pokud to jde, můžete palandu raději přišroubovat ke zdi. Velkou pozornost byste měli věnovat zábradlí na okrajích postele: musí být dostatečně vysoké, aby dítě během spánku nespadlo, a zároveň pevné. Dívejte se i na žebřík. Ten musí být opět stabilní a bezpečný. Rozhodně by jeho nášlapy neměly klouzat (případně můžete dokoupit samolepící protiskluzové pásky). Je také potřeba dítěti ukázat, jak se správně a bezpečně leze nahoru a hlavně jak se slézá.

Postel vysoko nad zemí se může hodit i dospělým

Vyvýšené postele ale nemusí být určeny jen dětem. Stejné výhody přináší i dospělým, kteří díky nim také mohou ušetřit spoustu místa v malém bytě. I velká manželská postel se totiž dá řešit jejím umístěním vysoko nad podlahu - „do patra". Vznikne tak zvaná patrová postel, která přinese výraznou úsporu místa v bytě. Dají se pod ní opět umístit například skříňky nebo psací stůl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy