Jak vybrat správnou pracovní židli pro dlouhé sezení?

td
5. 1. 2012 1:29
Správně vybraná pracovní židle poskytne pohodlí a zdravou oporu zad
Foto: IKEA

Se sedavým zaměstnáním často přichází i bolesti zad. Dlouhé hodiny s minimem pohybu si brzy vyberou svou daň, nejvíce škody však většinou napáchá nepohodlná a nesprávně zvolená židle. Částečně lze problémům se zády předejít správným držením těla, ani to však neeliminuje všechny rizikové faktory. Jak vybrat židli, která i při dlouhodobém sezení poskytne vašim zádům zdravou oporu a pohodlí?

Cesta k ideální židli vede přes osobní výběr. I když je nabídka internetových obchodů lákavá, nikdy nezajistí, že zakoupená židle bude opravdu splňovat všechny vaše požadavky. Prvním specifikem je všestranná nastavitelnost. U sedáku je již samozřejmostí, výhodou jsou nastavitelné područky. Důležitá je také stabilita židle, kterou je třeba vyzkoušet předem. Základna musí být pevná, nejlépe z kovu, kolečka by se neměla příliš snadno protáčet, ale zároveň ani postrádat pohyblivost.

Velkou pozornost si zaslouží nejen konstrukce, ale i polstrování a tvar opěradla i sedáku. Ty by měly být anatomicky tvarované, u opěrky nesmí chybět bederní podpěra. Některé židle umožňují přesné nastavení sklonu opěradla i podpěry tak, aby se přesně přizpůsobily tvaru páteře. Příjemným bonus je potom opěrka hlavy, která dovede pohodlí k dokonalosti.

Při sezení je vhodné sledovat několik zásad. Je nutné sedět na celé ploše sedáku a zády se opírat o opěradlo, aby se páteř zbytečně neohýbala. Monitor musí být umístěn přímo před sedícím, nikdy na straně. Ruce by měly být v pravém úhlu, čemuž by se měla přizpůsobit pracovní pozice.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy