Jak vybrat správnou pracovní židli pro dlouhé sezení?

td
5. 1. 2012 1:29
Správně vybraná pracovní židle poskytne pohodlí a zdravou oporu zad
Foto: IKEA

Se sedavým zaměstnáním často přichází i bolesti zad. Dlouhé hodiny s minimem pohybu si brzy vyberou svou daň, nejvíce škody však většinou napáchá nepohodlná a nesprávně zvolená židle. Částečně lze problémům se zády předejít správným držením těla, ani to však neeliminuje všechny rizikové faktory. Jak vybrat židli, která i při dlouhodobém sezení poskytne vašim zádům zdravou oporu a pohodlí?

Cesta k ideální židli vede přes osobní výběr. I když je nabídka internetových obchodů lákavá, nikdy nezajistí, že zakoupená židle bude opravdu splňovat všechny vaše požadavky. Prvním specifikem je všestranná nastavitelnost. U sedáku je již samozřejmostí, výhodou jsou nastavitelné područky. Důležitá je také stabilita židle, kterou je třeba vyzkoušet předem. Základna musí být pevná, nejlépe z kovu, kolečka by se neměla příliš snadno protáčet, ale zároveň ani postrádat pohyblivost.

Velkou pozornost si zaslouží nejen konstrukce, ale i polstrování a tvar opěradla i sedáku. Ty by měly být anatomicky tvarované, u opěrky nesmí chybět bederní podpěra. Některé židle umožňují přesné nastavení sklonu opěradla i podpěry tak, aby se přesně přizpůsobily tvaru páteře. Příjemným bonus je potom opěrka hlavy, která dovede pohodlí k dokonalosti.

Při sezení je vhodné sledovat několik zásad. Je nutné sedět na celé ploše sedáku a zády se opírat o opěradlo, aby se páteř zbytečně neohýbala. Monitor musí být umístěn přímo před sedícím, nikdy na straně. Ruce by měly být v pravém úhlu, čemuž by se měla přizpůsobit pracovní pozice.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy