Jak vybrat správnou pracovní židli pro dlouhé sezení?

td
5. 1. 2012 1:29
Správně vybraná pracovní židle poskytne pohodlí a zdravou oporu zad
Foto: IKEA

Se sedavým zaměstnáním často přichází i bolesti zad. Dlouhé hodiny s minimem pohybu si brzy vyberou svou daň, nejvíce škody však většinou napáchá nepohodlná a nesprávně zvolená židle. Částečně lze problémům se zády předejít správným držením těla, ani to však neeliminuje všechny rizikové faktory. Jak vybrat židli, která i při dlouhodobém sezení poskytne vašim zádům zdravou oporu a pohodlí?

Cesta k ideální židli vede přes osobní výběr. I když je nabídka internetových obchodů lákavá, nikdy nezajistí, že zakoupená židle bude opravdu splňovat všechny vaše požadavky. Prvním specifikem je všestranná nastavitelnost. U sedáku je již samozřejmostí, výhodou jsou nastavitelné područky. Důležitá je také stabilita židle, kterou je třeba vyzkoušet předem. Základna musí být pevná, nejlépe z kovu, kolečka by se neměla příliš snadno protáčet, ale zároveň ani postrádat pohyblivost.

Velkou pozornost si zaslouží nejen konstrukce, ale i polstrování a tvar opěradla i sedáku. Ty by měly být anatomicky tvarované, u opěrky nesmí chybět bederní podpěra. Některé židle umožňují přesné nastavení sklonu opěradla i podpěry tak, aby se přesně přizpůsobily tvaru páteře. Příjemným bonus je potom opěrka hlavy, která dovede pohodlí k dokonalosti.

Při sezení je vhodné sledovat několik zásad. Je nutné sedět na celé ploše sedáku a zády se opírat o opěradlo, aby se páteř zbytečně neohýbala. Monitor musí být umístěn přímo před sedícím, nikdy na straně. Ruce by měly být v pravém úhlu, čemuž by se měla přizpůsobit pracovní pozice.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 28 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy