Praha - Dva nové realitní registry by měly státu zajistit vyšší daňové příjmy a zlepšit kontrolu v evidenci realitních transakcí. Vzniknout by měl jednak speciální registr pro transakce s nemovitostmi a dále pak registr, který by sloužil jako databáze družstevních bytů. Vyplývá to z analýzy trhu nemovitostí, kterou podle ČTK připravilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s dalšími resorty.
„Hlavním zdrojem daňového úniku daně z příjmů u prodejů bytů jsou převody družstevních podílů, kde k prodejům dochází opakovaně v krátkém čase (do lhůty pěti let) a kde nelze předpokládat, že by se tento typ vlastnictví změnil," uvádí se v analýze ministerstva.
Co vše by ještě sledovaly registry
Firmy, které nedodržují pravidla, pak podle této analýzy navíc znevýhodňují solidní realitní kanceláře, které poctivě a řádně platí daně. V rámci nových registrů by se tak mohly podle návrhu ministerstva sledovat i provize realitních kanceláří.
Nové registry by zajišťovaly ale především všechny převody vlastnických práv, převody členských práv a povinností v bytových družstvech a stejně tak i obchodní podíly ve firmách výlučně spojených s nemovitostmi. Registr by měl být současně úzce napojen na katastr nemovitostí.
Speciality bytových družstev
Vzhledem k tomu, že u prodeje družstevních bytů se neprodávají byty, ale jen členské podíly v bytových družstvech (tedy práva a povinnosti člena bytového družstva), na které se váže právo uzavřít nájemní smlouvu na daný byt, neplatí se při těchto transakcích daň z prodeje nemovitostí. A i tuto dosavadní praxi chce ministerstvo vznikem nového registru pozměnit.
Pokud by totiž podle analytické zprávy ministerstva pro místní rozvoj existovala databáze družstevních bytů, díky které by mohlo dojít k určitému zrovnoprávnění osobního a družstevního vlastnictví, lze hypoteticky uvažovat také o možnosti zavedení daňové povinnosti i na tento typ majetku.
Připomeňte si, jak šel čas na pražských sídlištích, ve fotogalerie vlevo vedle článku.
Nově by se také tyto změny projevily i ve výpočtech sociálních dávek, což by zrovnoprávnilo částečně i vlastníky jiných nemovitostí. Například majitelé rekreačních nemovitostí, jako jsou chaty či chalupy, totiž podle analytické zprávy nemají - na rozdíl od členů bytových družstev - většinou nárok na pobírání státní podpory.
Registr, který by sloužil jako databáze družstevních bytů, by měl podle ministerstva také přispět ke zlepšení financování družstevních bytů a pomoci zastavit rozpad bytových družstev. Od roku 1990 se totiž počet družstevních bytů snížil z původního asi milionu na dnešních zhruba 430 tisíc družstevních bytů.
--------------------------------------------------------------------------------
Jak na daně?