Klesají ceny stavebních prací. Letos se to nezmění

čtk, ab
20. 3. 2012 6:31
Na vině je dlouhodobý pokles výkonu českého stavebnictví
Foto: Reuters

Ceny stavebních prací klesly během minulého roku o půl procenta, tento trend pokračoval i v prvních dvou měsících roku 2012. Je to důsledek poklesu výkonu českého stavebnictví. Čeká se, že i letos se budou ceny za stavební práce snižovat. Hůře než stavebnictví na tom s poklesem cen bylo už jen zemědělství. Naopak ceny v průmyslu stouply.

Ceny klesly až o 20 procent

Developerské společnosti platí stavařům méně peněz než v době stavebního boomu před rokem 2009, kdy se stavělo mnohem více. Od té doby klesly ceny stavebních prací o 10 až 15 procent. Hovoří se i o 20 procentech. Na stavebním trhu nabídka převyšuje poptávku. Je tedy málo zakázek a konkurence je velká, a tak dokážou developeři dotlačit stavaře k nižším cenám. To ale může vést i k nižší kvalitě. Ještě výraznějšímu snižování cen brání zdražování stavebních materiálů, zvyšování celkových nákladů (např. na energie či dopravu) a také inflace. Cena zakázek klesá, ale náklady na stavby ne. Ceny materiálu na světových trzích spíše rostou, poptávka je totiž vysoká, hlavně kvůli zemím s rozvíjejícími se ekonomikami.

Byty by mohly být levnější

Snižování cen stavebních prací by mohlo vést k nižším prodejním cenám nových bytů. Expert na stavební průmysl z firmy Deloitte odhaduje, že v roce 2013 by už ceny stavebních prací mohly vzrůst. Důležitým faktorem je cena stavebního materiálu, ale i vývoj na trhu práce. Podle vlastních slov mají stavební firmy nízkou marži oproti jiným odvětvím, například obchodníkům či lidem zaměřujícím se na služby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy