Stavebnictví stále na dně. Růst v prosinci jen záblesk

ČTK ČTK
13. 3. 2012 10:05
Oproti stavu z ledna roku 2008 je objem stavebnictví nižší o 36 procent
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nestaví se a nestaví.  Stavební výroba se v lednu meziročně propadla o 5,3 procenta. Meziměsíčně o 20 procent.

Ukazuje se, že prosincový revidovaný růst o 14,5 procenta byl zaviněn pouze tím, že v tomto měsíci byl velký objem fakturované produkce.

Čísla zveřejnil Český statistický úřad, který současně spočítal, že objem stavební produkce v letošním lednu byl celkově nižší o 35,7 procenta v porovnání s předkrizovým obdobím v lednu roku 2008.

Bytů se postavilo více

Produkce v pozemním stavitelství  v lednu meziročně klesla o 3,2 procenta a u inženýrského stavitelství o 12,7 procenta.

Jen u bytů je náznak zlepšení. V porovnání s loňským lednem bylo zahájeno o 10,2 procenta více bytů a o 27,2 procenta více bytů bylo dokončeno.

Úřady v prvním letošním měsíci vydaly 6761 stavebních povolení, což je proti loňskému lednu o 6,2 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb byla 23,9 miliardy korun, ve srovnání se stejným loňským obdobím tak byla vyšší o 1,5 procenta.

 

 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy