Cigaretový zápach. Jak ho dostat z interiéru?

Andrea Berniová
21. 3. 2012 1:23
Zbavit domov zápachu z cigaret není jednoduché. Nabízíme několik tipů, jak to zkusit
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením.
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením. | Foto: Aktuálně.cz

Interiér, v němž se kuřák oddává své závislosti, se neomylně pozná podle zápachu, který ulpí na předmětech v místnostech. Sám kuřák často tento zápach nevnímá, ale například návštěva si ho všimne spolehlivě. Jak se zbavit zápachu z cigaretového kouře? Není to vůbec snadné. Závěsy a záclony můžete vyprat, někdy i potah sedačky, pokud je snímatelný. To se ale nedá provést se všemi předměty v domě či bytě.

Co se zápachem?

Pokud se chcete zápachu cigaret v interiéru zbavit, samozřejmě by se v něm již dál nemělo kouřit, jinak je veškerá snaha zbytečná. Základem úspěchu je časté a pravidelné větrání. Můžete použít spreje či osvěžovače vzduchu. Ty ale často zápach jen překryjí různými typy více či méně snesitelných vůni, které později vyprchají. Navíc po smísení zápachu z cigaret s vůní osvěžovače může být výsledek ještě méně snesitelný.

Zkuste zapálit svíčku. Její plamen totiž dokáže spálit některé chemické sloučeniny, které cigaretový zápach způsobují. Také pokojové rostliny pomohou. Dokážou totiž pohlcovat škodliviny. Pro krátkodobé řešení (například právě pokud čekáte návštěvu) můžete použít sprej přímo označený jako pohlcovač pachu. Cigaretový kouř ale později ze sedačky pravděpodobně ucítíte dál.

Nechte nábytek vyčistit

Asi nejefektivnějším a také dlouhodobým řešením je nechat nábytek vyčistit. Existují specializované firmy, které vyčistí čalouněný nábytek, ale třeba i koberce. Další možností je zapůjčit si čisticí stroj a pustit se do práce. Cigaretový zápach se ale může držet i ve stěnách. V tom případě pomůže nová omítka nebo alespoň malba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy