Koberec vybírejte podle plánované zátěže a materiálu

td
16. 2. 2012 8:46
Správně zvolený koberec nabídne dlouhou životnost i odolnost proti poškození, vybírejte pečlivě

Široká škála barev a vzorů, zvuková izolace, zvýšení pohodlí při chůzi a v neposlední řadě také estetická funkce. Výhody interiérového koberce jsou nezpochybnitelné, jediný problém se skrývá v tom, podle čeho koberec vybírat. Záleží čistě na vzhledu, nebo je třeba přihlédnout i k materiálu a místnosti, ve které se bude koberec nacházet? Při výběru se nevyplatí zohledňovat pouze cenu a barvu, důležitou roli hraje totiž i materiál a další charakteristické vlastnosti koberců.

Sledujte stupeň zatížení, do chodby se hodí jiný koberec než do ložnice

Jedním z hlavních parametrů, který určuje vhodnost koberce, je požadovaný stupeň zatížení. Ten ovlivňuje i umístění koberce, jiné zátěži bude vystavena podlaha na chodbě či v předsíni, která je využívána poměrně hojně, naopak koberec v ložnici plní spíše dekorativní funkci. Vlastní specifika potom má koberec, který bude pravděpodobně vystaven častému špinění. V takových případech vyhledávejte spíše umělá vlákna, která sice nejsou tak příjemná na dotek, ale jsou mnohem odolnější proti znečištění.

Přírodní materiály jsou kvalitnější , ptejte se po záruce od výrobce

Nejluxusnější koberce bývají vyrobeny z přírodních materiálů, jakými je například vlna, bavlna nebo hedvábí. Spolu s kvalitním materiálem ovšem přichází také několik požadavků na údržbu takové krytiny. Největší nebezpečí představuje nadměrná vlhkost, silné slunečné záření a znečištění. Ne každá vlna použitá pro výrobu koberce je kvalitní, proto se nebojte investovat do nejlepšího materiálu. Tím zabráníte případnému vylínání vláken nebo ztrátě původní barevnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy