Koberec vybírejte podle plánované zátěže a materiálu

td
16. 2. 2012 8:46
Správně zvolený koberec nabídne dlouhou životnost i odolnost proti poškození, vybírejte pečlivě

Široká škála barev a vzorů, zvuková izolace, zvýšení pohodlí při chůzi a v neposlední řadě také estetická funkce. Výhody interiérového koberce jsou nezpochybnitelné, jediný problém se skrývá v tom, podle čeho koberec vybírat. Záleží čistě na vzhledu, nebo je třeba přihlédnout i k materiálu a místnosti, ve které se bude koberec nacházet? Při výběru se nevyplatí zohledňovat pouze cenu a barvu, důležitou roli hraje totiž i materiál a další charakteristické vlastnosti koberců.

Sledujte stupeň zatížení, do chodby se hodí jiný koberec než do ložnice

Jedním z hlavních parametrů, který určuje vhodnost koberce, je požadovaný stupeň zatížení. Ten ovlivňuje i umístění koberce, jiné zátěži bude vystavena podlaha na chodbě či v předsíni, která je využívána poměrně hojně, naopak koberec v ložnici plní spíše dekorativní funkci. Vlastní specifika potom má koberec, který bude pravděpodobně vystaven častému špinění. V takových případech vyhledávejte spíše umělá vlákna, která sice nejsou tak příjemná na dotek, ale jsou mnohem odolnější proti znečištění.

Přírodní materiály jsou kvalitnější , ptejte se po záruce od výrobce

Nejluxusnější koberce bývají vyrobeny z přírodních materiálů, jakými je například vlna, bavlna nebo hedvábí. Spolu s kvalitním materiálem ovšem přichází také několik požadavků na údržbu takové krytiny. Největší nebezpečí představuje nadměrná vlhkost, silné slunečné záření a znečištění. Ne každá vlna použitá pro výrobu koberce je kvalitní, proto se nebojte investovat do nejlepšího materiálu. Tím zabráníte případnému vylínání vláken nebo ztrátě původní barevnosti.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy