Koberec vybírejte podle plánované zátěže a materiálu

td
16. 2. 2012 8:46
Správně zvolený koberec nabídne dlouhou životnost i odolnost proti poškození, vybírejte pečlivě

Široká škála barev a vzorů, zvuková izolace, zvýšení pohodlí při chůzi a v neposlední řadě také estetická funkce. Výhody interiérového koberce jsou nezpochybnitelné, jediný problém se skrývá v tom, podle čeho koberec vybírat. Záleží čistě na vzhledu, nebo je třeba přihlédnout i k materiálu a místnosti, ve které se bude koberec nacházet? Při výběru se nevyplatí zohledňovat pouze cenu a barvu, důležitou roli hraje totiž i materiál a další charakteristické vlastnosti koberců.

Sledujte stupeň zatížení, do chodby se hodí jiný koberec než do ložnice

Jedním z hlavních parametrů, který určuje vhodnost koberce, je požadovaný stupeň zatížení. Ten ovlivňuje i umístění koberce, jiné zátěži bude vystavena podlaha na chodbě či v předsíni, která je využívána poměrně hojně, naopak koberec v ložnici plní spíše dekorativní funkci. Vlastní specifika potom má koberec, který bude pravděpodobně vystaven častému špinění. V takových případech vyhledávejte spíše umělá vlákna, která sice nejsou tak příjemná na dotek, ale jsou mnohem odolnější proti znečištění.

Přírodní materiály jsou kvalitnější , ptejte se po záruce od výrobce

Nejluxusnější koberce bývají vyrobeny z přírodních materiálů, jakými je například vlna, bavlna nebo hedvábí. Spolu s kvalitním materiálem ovšem přichází také několik požadavků na údržbu takové krytiny. Největší nebezpečí představuje nadměrná vlhkost, silné slunečné záření a znečištění. Ne každá vlna použitá pro výrobu koberce je kvalitní, proto se nebojte investovat do nejlepšího materiálu. Tím zabráníte případnému vylínání vláken nebo ztrátě původní barevnosti.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy