Pokojové rostliny: jak je vybírat a jak o ně pečovat?

Andrea Berniová
9. 3. 2012 11:00
Díky pokojovým rostlinám je interiér příjemnější. Je ale potřeba dobře vybírat

Pokud s pěstováním pokojových rostlin teprve začínáte, určitě bude lepší vybrat si ty, které nepotřebují tolik péče a jsou nenáročné. Důležité je promyslet umístění rostlin podle toho, kolik potřebují světla, jakou potřebují teplotu, zda jim vadí přímý sluneční svit či průvan a podobně.

Masožravé rostliny nesnášejí tvrdou vodu

Pravidelné zalévání je samozřejmostí, ale nesmí se přehnat. Pokud rostlinu přelijete, mohou její kořeny hnít. Třeba kaktusy a sukulenty vyžadují minimální zálivku. Nejlépe se hodí voda z vodovodu, kterou bychom měli nechat nějakou dobu odstát, aby z ní mohl vyprchat chlór a také aby získala pokojovou teplotu.

Masožravé rostliny ale nesnášejí tvrdou vodu. Zalévejte je proto raději dešťovou nebo destilovanou vodou. Nezapomínejte na hnojivo, i pokojové rostliny ho potřebují. A do čeho rostlinu umístit? Můžete si vybrat z nejrůznějších typů květináčů. Kromě nejlevnějších plastových jsou to také keramické, hliněné či porcelánové. Nejdůležitější je, aby měl květináč otvor, jímž může odtékat přebytečná voda.

Na co si dát pozor při koupi?

Když kupujete rostlinu, věnujte pozornost tomu, jakým způsobem je v obchodě uskladněna. To může mít totiž velký vliv na to, jak bude ve vašem bytě či domě prospívat. Určitě nekupujte rostliny, které jsou v obchodě umístěny na tmavém místě nebo v průvanu. Věnujte pozornost listům. Musejí být zdravé, bez skvrn či oschlých částí. Všímejte si také, zda rostlina nehostí nejrůznější škůdce.

Pokud kupujete kvetoucí rostlinu a chcete, aby vám kvetla i doma, určitě nekupujte plně rozkvetlou a bez dalších poupat. A když si pořídíte jedovatou rostlinu, dejte pozor, aby k ní neměli přístup domácí mazlíčci ani malé děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy