Živoucí fosilie z Maranella. Ferrari naladilo atmosférický dvanáctiválec na 830 koní

Ferrari 812 Competizione.
Foto: Ferrari
Martin Přibyl Martin Přibyl
5. 5. 2021 17:35
"Je to srdce Ferrari a my pracujeme na tom, abychom ho udrželi při životě," říká šéf marketingu Ferrari Enrico Gallieri. Za ním stojí nejnovější model v nabídce značky, speciální verze kupé 812 Superfast nazvaná Competizione a s ní otevřená 812 Competizione A. Oba vozy mají vpředu stejný atmosférický dvanáctiválec, který ze sebe bez turba vymáčkne 610 kW a 692 Nm. Točí až 9500 otáček za minutu.
Odnímatelná střecha verze Competizione se dá schovat do kufru, a ještě v něm má zbýt prostor pro zavazadla.
Odnímatelná střecha verze Competizione se dá schovat do kufru, a ještě v něm má zbýt prostor pro zavazadla. | Foto: Ferrari

"Máme před sebou ještě hodně práce, hodně výzkumu, abychom motor udrželi dále při životě i v budoucnu," říká šéf vývoje Hugo Michael Leiters. Ani on, ani Gallieri ale nevylučují, že v budoucnu se ještě dvanáctiválce dočkáme. "Pracujeme na tom, abychom vytvořili ještě silnější variantu," říká Leiters.

Úkol to není snadný, proti snahám Leiterse a jeho týmu jdou stále se zpřísňující požadavky emisních norem. Již jeho aktuální verze se musela vypořádat s filtrem pevných částic. Podle Leiterse tlumí pro Ferrari typický zvuk a omezuje výkon.

První věc vývojáři ve Ferrari vyřešili tím, že ve výfukovém potrubí zcela chybí tlumič a zadní část výfuku je tvarována jako trumpeta, aby zesilovala zvuk dvanáctiválce.

Výkonový problém s filtrem pevných částic u Ferrari neřešili nasazením mildhybridní techniky, u svého unikátního motoru se zatím podobně jako Lamborghini "nezaprodali" ani turbodmychadlům.

Postupovali poctivým laděním. Omezovač se zvedl na 9500 otáček za minutu, auto dosahuje nejvyššího výkonu až v 9250 otáčkách. Přibyly lehčí titanové ojnice, upravovaly se ale rovněž písty, kliková hřídel a další komponenty. Kvůli zvýšení limitu otáček musela být použita i zdvihátka ventilů technicky odpovídající těm v motoru monopostu F1.

Hliníkový kryt s promyšlenými otvory nahrazuje zadní sklo. Vytváří se na něm vzdušné víry, které zvyšují přítlak ve vysokých rychlostech.
Hliníkový kryt s promyšlenými otvory nahrazuje zadní sklo. Vytváří se na něm vzdušné víry, které zvyšují přítlak ve vysokých rychlostech. | Foto: Ferrari

Výsledkem je podle Gallieriho motor, který nabízí nikdy nekončící akceleraci. Z nuly na sto zrychlí za 2,85 vteřiny, na dvě stě za 7,5. Nejvyšší rychlost překoná 340 kilometrů za hodinu.

Aby auto dokázalo sílu motoru zkrotit, má i upravenou aerodynamiku. Přítlak zlepšují nejrůznější štěrbiny, specialitou verze Competizione je žebrovaná konstrukce nahrazující zadní sklo. Vytváří se na ní vzdušné víry a tím se výrazně zvyšuje přítlak. U otevřené verze Competizione A hraje podobnou roli křidélko za sedadly.

V zatáčkách pak autu má pomoci systém nezávislého natáčení všech kol. Ferrari má podle Leiterse možnost natočit zadní kola pod různým úhlem, aby se zlepšila stabilita nebo obratnost vozu. Kromě toho je tu také speciálně vyladěný elektronický systém stabilizace podvozku a kontroly trakce, který spolupracuje s aktivním samosvorným diferenciálem. Testovací okruh Ferrari ve Fioranu by 812 Competizione mělo projet za minutu a dvacet vteřin, to je takřka o dvě vteřiny rychleji než výchozí model.

Užít si ho bude moci jen 999 majitelů kupé Competizione a 549 šťastných vlastníků otevřené verze Competizione A. V přepočtu z italských cen za auto zaplatí 12,9, resp. 14,9 milionu korun. Ke svým šťastným majitelům se auta dostanou na začátku příštího roku, otevřená varianta Competizione A bude na silnicích na jeho konci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy