Ferrari bez osmi- nebo dvanáctiválce: V roce 2025 má mít první model jen na elektřinu

Martin Přibyl Martin Přibyl
16. 4. 2021 10:35
Šéf firmy John Elkann akcionářům slíbil první čistě elektrické Ferrari, realitou by se mělo stát v roce 2025. Dříve se počítalo s tím, že sice přijde, ale později.
Ferrari SF90 Spider, ilustrační snímek.
Ferrari SF90 Spider, ilustrační snímek. | Foto: Ferrari

V prosinci 2019 prohlásil tehdejší šéf automobilky Louis Camilleri, že svůj první elektromobil představí ikonická italská automobilka až někdy po roce 2025. Důvodem byla technika baterií, podle Camilleriho neodpovídal požadavkům Ferrari například dojezd nebo rychlost dobíjení.

Vloni na podzim ale Camilleri ve Ferrari z osobních důvodů skončil a vedení se dočasně ujal šéf holdingu Exor, kterému v italské značce patří většinový podíl, John Elkann. "Na první elektrické Ferrari už se velice těšíme a plánujeme, že ho představíme v roce 2025," řekl Elkann investorům. Svoji elektrickou strategii má Ferrari podle něj nadále rozvíjet velice disciplinovaným způsobem.

Elektrifikace Ferrari, jeho silničních i závodních aut, je podle Elkanna "obrovskou příležitostí, jak přinést unikátní zážitek a vášeň pro Ferrari i budoucím generacím".

Firma má od roku 2019 v nabídce svůj první plug-in hybridní model SF90 Stradale, který vloni v listopadu doplnila otevřená varianta nazvaná tradičně Spider. Obě auta jsou historicky nejsilnějšími silničními vozy značky. Během příštího roku by podíl hybridů na prodejích Ferrari měl dosahovat 60 procent.

Dá se tušit, že další typy s pomocnými elektromotory se na trhu objeví ještě v tomto roce. Ferrari podle Elkanna uvede tři nové modely. Příští rok se pak zákazníci dočkají dlouho slibovaného SUV se vzpínajícím se koněm na kapotě. Ponese jméno Purosangue, tedy v češtině plnokrevník.

Automobilka by také měla letos vybrat svého nového ředitele, který nahradí Elkanna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy