Ze života řidiče: Zabavení malého technického průkazu? Stačí, že vás někdo nabourá

Eva Srpová Eva Srpová
22. 1. 2019 15:10
Málokdo to ví, ale už od roku 2016 je policie oprávněná vám zabavit malý technický průkaz, tzv. osvědčení o registraci vozidla, třeba ve chvíli, kdy jste byli účastni při nehodě, aniž byste ji způsobili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Stačí, že vaše auto podle vyhodnocení policie je v takovém stavu, že není způsobilé bezpečného provozu. Majitel auta musí vůz opravit a zajistit kontrolu na STK, avšak na vyřízení nového "malého techničáku" má jen pět dní.

Tento případ zažil jeden z našich čtenářů, který nechce být jmenován. Narazilo do něj auto, on sám nebyl viníkem nehody. Avšak přivolaná policejní hlídka konstatovala, že vozidlo poškozeného je silně poničené. V protokolu se uvádí přímo toto: "Rozsah poškození deformacemi nebo prasklinami je natolik závažný, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost jízdy vozidla."

Protokol o zabavení osvězčení o registraci vozu
Protokol o zabavení osvězčení o registraci vozu | Foto: Aktuálně.cz

Policie v takovém případě může odebrat majiteli vozu osvědčení o registraci vozidla, lidově zvané malý techničák, přímo na místě, oprávnění k tomu má od roku 2016. Pokud by ho řidič u sebe neměl, je povinen ho do pěti dnů sám odevzdat.

Policie ČR je od roku 2016 oprávněna zadržet osvědčení o registraci vozidla v případech daných zákonem. Výjimku tvoří pouze vozidla základních složek integrovaného záchranného systému, vozidla ozbrojených sil, vozidla zpravodajských služeb a vozidla Horské služby.

"Zjistí-li se při technické silniční kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečná závada, která vzhledem ke své povaze nebo rozsahu významně zvyšuje ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo nepříznivé působení provozu vozidla na životní prostředí, zadrží policista osvědčení o registraci vozidla vykazujícího takovou závadu a vydá o tom řidiči vozidla nebo jeho provozovateli, je-li přítomen, doklad.

Doklad o zadržení osvědčení o registraci vozidla policista vydá, i pokud osvědčení nelze zadržet z důvodu, že je řidič nemá u sebe," dodává Aktuálně.cz Hana Rubášová, inspektorka dopravní policie.

Jak ho ale získat zpět? Majitel auta musí vůz nechat opravit a provést u něj prohlídku na STK, na jejímž výstupním protokolu se má prokázat, že nebezpečné závady zjištěné při kontrole technického stavu vozu nebo při objasňování dopravní nehody byly odstraněny.

Tento protokol pak po dobu pěti pracovních dnů funguje jako dočasný malý techničák a majitel auta s ním může do provozu. Po tuto dobu ale musí urgentně vyřídit navrácení osvědčení o registraci policií.

"Zadržený malý techničák pak policie zašle spolu s kopií dokladu o jeho zadržení a kopií dokladu o provedené technické silniční kontrole, byl-li vydán, bez zbytečného odkladu, nejpozději následující pracovní den po dni jeho zadržení, obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému k zapisování údajů o vozidle do registru silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu nebo ministerstvu, není-li takový úřad," dodává Hana Rubášová, policejní dopravní inspektorka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy