Slovensko zpřísní dopravní předpisy, chce i snáze vymáhat silniční pokuty od cizinců

ČTK ČTK
17. 1. 2019 10:49
Slovensko chystá zavedení povinného vytváření záchranářské uličky v kolonách na dálnicích. Zároveň by se měly zvýšit pokuty za používání mobilů řidiči za jízdy, zpřísnit postihy pro nové řidiče a také zjednodušit vymáhání pokut od cizinců. Změny navrhlo ministerstvo dopravy v novele zákona o silničním provozu.
Foto: Aktuálně.cz

Při kolonách na dálnici s dvěma jízdními pruhy v jednom směru budou muset řidiči podle předlohy od příštího roku po vzoru jiných zemí vytvářet záchranářskou uličku mezi oběma jízdními pruhy. Při širších dálnicích bude potřebné nechat volný prostor mezi levým a přiléhajícím pruhem.

Zatímco v současnosti řidiči na Slovensku nesmějí za jízdy používat telefon s výjimkou hovorů s využitím sady hands-free, nově bude zakázáno, aby řidiči telefon a podobná zařízení za jízdy také drželi. Bloková pokuta za porušení tohoto ustanovení se zdvojnásobí na 100 eur (2560 korun).

Slovenské ministerstvo vnitra navrhlo rovněž změny, od kterých si slibuje zjednodušení vymáhání pokut za porušení pravidel silničního provozu včetně nezaplacené dálniční známky či mýtného v rámci takzvané objektivní odpovědnosti provozovatelů vozidel.

Jde o případy, kdy dopravní přestupek zaznamenají například radary a viník není zastaven na místě. Pokud nově policejní hlídka zastaví vozidlo a zjistí, že jím byl spáchán přestupek a v minulosti se nepodařilo zjistit provozovatele tohoto vozidla, bude muset pokutu za dřívější přestupek zaplatit řidič.

V opačném případě policista zadrží doklady od vozidla i jeho poznávací značku, řidič tedy nebude moci pokračovat v jízdě. Pokud uložená pokuta nebude v příslušné lhůtě uhrazena, policie zmiňované vozidlo zajistí a později prodá.

Slovenské úřady v minulosti uvedly, že nemají přístup k údajům provozovatelů vozidel registrovaných v zahraničí, která jezdila po slovenských silnicích bez dálniční známky.

Přísnější postihy předpokládá návrh novely zákona pro řidiče, kteří řidičské oprávnění na osobní vozidla vlastní méně než dva roky. Pokud řidič opakovaně překročí maximální povolenou rychlost nebo se dopustí závažnějších přestupků, bude povinen absolvovat doškolovací kurz, pohovor u psychologa, testy z pravidel silničního provozu, případně na nejméně půl roku o řidičský průkaz přijde.

Vzhledem k nedostatku profesionálních řidičů novela předpokládá snížení věkové hranice pro udělení řidičského oprávnění na nákladní auta a autobusy. Kvůli evropským předpisům ale mladí řidiči zmiňovaných vozidel budou moci po stanovenou dobu jezdit jen na území Slovenska.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy