Slovensko zpřísní dopravní předpisy, chce i snáze vymáhat silniční pokuty od cizinců

ČTK ČTK
17. 1. 2019 10:49
Slovensko chystá zavedení povinného vytváření záchranářské uličky v kolonách na dálnicích. Zároveň by se měly zvýšit pokuty za používání mobilů řidiči za jízdy, zpřísnit postihy pro nové řidiče a také zjednodušit vymáhání pokut od cizinců. Změny navrhlo ministerstvo dopravy v novele zákona o silničním provozu.
Foto: Aktuálně.cz

Při kolonách na dálnici s dvěma jízdními pruhy v jednom směru budou muset řidiči podle předlohy od příštího roku po vzoru jiných zemí vytvářet záchranářskou uličku mezi oběma jízdními pruhy. Při širších dálnicích bude potřebné nechat volný prostor mezi levým a přiléhajícím pruhem.

Zatímco v současnosti řidiči na Slovensku nesmějí za jízdy používat telefon s výjimkou hovorů s využitím sady hands-free, nově bude zakázáno, aby řidiči telefon a podobná zařízení za jízdy také drželi. Bloková pokuta za porušení tohoto ustanovení se zdvojnásobí na 100 eur (2560 korun).

Slovenské ministerstvo vnitra navrhlo rovněž změny, od kterých si slibuje zjednodušení vymáhání pokut za porušení pravidel silničního provozu včetně nezaplacené dálniční známky či mýtného v rámci takzvané objektivní odpovědnosti provozovatelů vozidel.

Jde o případy, kdy dopravní přestupek zaznamenají například radary a viník není zastaven na místě. Pokud nově policejní hlídka zastaví vozidlo a zjistí, že jím byl spáchán přestupek a v minulosti se nepodařilo zjistit provozovatele tohoto vozidla, bude muset pokutu za dřívější přestupek zaplatit řidič.

V opačném případě policista zadrží doklady od vozidla i jeho poznávací značku, řidič tedy nebude moci pokračovat v jízdě. Pokud uložená pokuta nebude v příslušné lhůtě uhrazena, policie zmiňované vozidlo zajistí a později prodá.

Slovenské úřady v minulosti uvedly, že nemají přístup k údajům provozovatelů vozidel registrovaných v zahraničí, která jezdila po slovenských silnicích bez dálniční známky.

Přísnější postihy předpokládá návrh novely zákona pro řidiče, kteří řidičské oprávnění na osobní vozidla vlastní méně než dva roky. Pokud řidič opakovaně překročí maximální povolenou rychlost nebo se dopustí závažnějších přestupků, bude povinen absolvovat doškolovací kurz, pohovor u psychologa, testy z pravidel silničního provozu, případně na nejméně půl roku o řidičský průkaz přijde.

Vzhledem k nedostatku profesionálních řidičů novela předpokládá snížení věkové hranice pro udělení řidičského oprávnění na nákladní auta a autobusy. Kvůli evropským předpisům ale mladí řidiči zmiňovaných vozidel budou moci po stanovenou dobu jezdit jen na území Slovenska.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy