Volkswagen musí šetřit. Podle šéfa koncernu Diesse omezí i výdaje na výzkum a vývoj

Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 6. 2020 14:38
Podle zpráv německého oborového magazínu Automobilwoche na nedávném interním sezení špiček koncernu VW jeho šéf Herbert Diess řekl, že firma bude muset šetřit. „Každý výdaj musí být odůvodněný,“ prohlásil.
Herbert Diess, šéf koncernu VW.
Herbert Diess, šéf koncernu VW. | Foto: Volkswagen

Pandemie koronaviru dovede koncern podle Automobilwoche na cestu úspor. "Oproti původním plánům musíme omezit náklady na vývoj, investice i fixní výdaje," cituje server prohlášení Herberta Diesse. Kvůli omezené poptávce nemá firma objednávky a přichází o peníze. Snižuje se tím její likvidita, a podle Diesse by to mělo trvat minimálně do července.

Třeba u značky VW mají režijní náklady klesnout o dvacet procent a podle Diesse není jasné, že všechny automobilky, které jsou součástí skupiny, zakončí letošní rok v kladných číslech.

Na řadu mají přijít i omezení a škrty v modelové paletě, a to i u významných typů. Sám šéf bude tlačit na jednotlivé značky, aby u každého vozu provedly analýzu a případně se rozhodlo o jeho zrušení.

Problémem jsou i elektrické modely, každé prodané městské mini e-up! musí firma dotovat 5000 eury a u elektrického Golfu je to podobné. O to důležitější je urychlený příchod elektrického ID.3, na němž má společnost podle Diesse vydělávat hned od začátku.

V ohrožení jsou pak kvůli šetření i pracovní místa. Podle jednoho nejmenovaného vysoce postaveného manažera koncernu kvůli tomu přijde na řadu vyjednávání s mocným odborářským šéfem Berndem Osterlohem.

Volkswagen navíc podle Diesse nesmí přijít o vedoucí postavení na čínském trhu, to podle něj není žádný "přírodní zákon". Dalšího růstu tam lze podle něj dosáhnout jen prostřednictvím elektroaut a lídrem trhu je v tomto ohledu prý Tesla.

Sám Diess ale ví, že VW na americkou automobilku ztrácí v oblasti softwaru. Náklady na vývoj proto v této oblasti podle všeho klesat nebudou. Muskovu firmu by Diess chtěl dohnat v roce 2024, a to prostřednictvím projektu nazvaného Rakete (Raketa), který povede nový šéf Audi Markus Duesmann. Jeho hlavním úkolem bude v této roli vývoj nového softwaru E3 2.0, jenž bude speciálně určen pro elektromobily a bude propojovat řídicí jednotky.

Vznikat by měl ve vlastní režii ("Dnes od nás pochází stěží jedna jediná řádka softwarového kódu," říká Diess), aby se neopakovaly problémy, které v současné době firma zaznamenává právě u zmíněného modelu ID.3, jenž má mít díky úspoře nákladů výrazně zjednodušený systém řídicích jednotek. Ústřední roli v dalším vývoji by měla hrát i osamostatněná jednotka Car.Software, pod níž se má soustředit vývoj softwaru v rámci celého koncernu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy