Golf i Octavia jdou opět do prodeje. Software pro nouzové volání pomoci už je funkční

Martin Frei Martin Frei
5. 6. 2020 16:07
Před necelými třemi týdny skupina Volkswagen pozastavila prodej Golfu a příbuzných modelů včetně Škody Octavia. Důvodem bylo odhalení softwarové chyby, která by mohla v případě nehody znemožnit samočinné přivolání pomoci. Systémová oprava je již k dispozici a Golf i Octavia jsou opět uvolněny do prodeje.
Foto: Martin Přibyl

Volkswagen Golf se s potížemi v košaté elektronice potýká už od začátku. Vůz má plně digitální palubní desku a nové komunikační rozhraní s dotykovou obrazovkou. Navigace si sama stahuje dálkové aktualizace, na což je potřeba robustnější ochrana před hackery, rozšířily se také funkce pro částečně automatizovanou jízdu po dálnici. To vše si vyžádalo desetinásobný nárůst výpočetní kapacity palubních počítačů.

Vývoj adekvátně rozsáhlých softwarů výrobce zjevně podcenil a následné průtahy znemožnily už výstavní premiéru na podzimním autosalonu ve Frankfurtu. Uvedení na trh se zpozdilo o čtvrt roku a dodávky začaly koncem ledna. Teprve po několika měsících se při pokračujících interních testech ukázalo, že by mohla selhat komunikace s modulem volání tísňové pomoci.

Služba známá pod zkratkou eCall funguje už několik let, poslední dva roky jsou jí povinně vybavena všechna osobní auta prodávaná v Evropské unii. Pokud se aktivují nárazová čidla nebo airbagy, vozidlo automaticky pošle datovou zprávu na místní linku pomoci. Její dispečeři se pokusí s posádkou spojit a vyšlou na místo nehody sanitku. Jelikož eCall je povinnou součástí bezpečnostní výbavy, podezření na omezenou funkčnost si 18. května vyžádalo zastavení prodeje. Jak u Golfu, tak u příbuzných koncernových modelů včetně Škody Octavia.

Nový software byl sestaven a otestován během 18 dní. Podle výrobce je nyní pro bezpečnost posádky vše plně zajištěno, takže Golf i Octavia se mohou opět prodávat. Opatření o necelé tři týdny zpozdilo dodání vozů, které byly v době uzávěry již vyrobeny. Na dodání aut, která do výroby teprve mířila, téměř nemělo vliv.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy