Místo papíru tablet a virtuální realita. Design nového auta vzniká rychleji než dříve

Jan Matoušek Jan Matoušek
31. 5. 2020 6:32
Jestliže pár let zpátky byla standardním vybavením automobilového designéra tužka a papír, dnes jsou běžné i zcela jiné pomůcky. Stále častěji totiž do navrhování automobilů pronikají moderní technologie. Například nový Volkswagen Golf vznikal z velké části na počítači. Přesto ale stále návrháři potřebují i klasické hliněné modely.
Foto: Volkswagen

Golf šesté a sedmé generace pouze částečně, aktuální osmá generace už z velké části. Návrh designu nového vozu prostřednictvím počítačů a virtuální reality v posledních několika letech výrazně pokročil. A především zrychlil celý proces. Jak prozradil Klaus Bischoff, šéfdesignér koncernu Volkswagenu, příznačně na on-line workshopu, navrhnout design auta dnes trvá zhruba 1,5 roku. To je výrazně méně než v minulosti. Nemusí se vytvářet tolik hliněných modelů, různé designové týmy, které má nejen VW, ale velká většina globálních automobilek rozeseté po světě, také mohou v jednu chvíli pracovat na stejném návrhu. A to přesto, že někdo sedí v Německu, jiný v Brazílii a další třeba v Číně. Výhodu představuje modelování v počítači například i v současné době při pandemii nemoci covid-19, kdy mnozí členové designového týmu museli zůstat doma. Spojení designový tým přitom Bischoff zdůrazňuje. Podle něj je navrhování vozu nikoliv sólová, ale týmová hra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy