Propouští se již i v koncernu VW. Britské Bentley se zbaví asi čtvrtiny zaměstnanců

ČTK ČTK
5. 6. 2020 15:32
Výrobce luxusních vozů Bentley propustí v Británii až 1000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců. Firma tak dnes potvrdila zprávu serveru BBC. Společnost, která patří do německé automobilové skupiny Volkswagen, se podobně jako ostatní výrobci aut potýká s koronavirovou krizí. "Covid-19 nebyl spouštěčem, ale urychlovačem tohoto opatření," řekl dnes šéf podniku Adrian Hallmark.
Logo Bentley na kapotě konceptu EXP 100 GT.
Logo Bentley na kapotě konceptu EXP 100 GT. | Foto: Bentley

Bentley auta vyrábí převážně v továrně v Crewe v hrabství Cheshire. Firma uvedla, že nabídne zaměstnancům možnost dobrovolného odchodu, nevyloučila ale ani případné nucené odchody. Podnik, v němž pracuje asi 4200 lidí, poškodilo přerušení výroby kvůli pandemii, společnost ale měla problém hospodařit se ziskem už v předchozích letech.

Hallmark minulý měsíc řekl, že čtvrtina zaměstnanců je na nucené dovolené a další čtvrtina pracuje z domova. Podle zpráv televize ITV podnik od té doby výrobu v Crewe obnovil, podílí se na ní ale jen polovina obvyklého počtu zaměstnanců.

Firma byla založena v roce 1919, loni zvýšila celosvětový prodej o pět procent na 11 000 vozů. Ve voze Bentley jezdí například i britská královna Alžběta II.

Společnost chce do roku 2023 nabízet ke každému modelu hybridní variantu. Svůj první čistě elektrický model hodlá na trh uvést v roce 2026, o rok později než se původně plánovalo. Šéf firmy Adrian Hallmark připustil, že kvůli pandemii koronaviru, může v tomto ohledu dojít ke skluzu.

Koronavirová krize a s ní spojený pokles poptávky dopadá i na ostatní automobilky. Ve čtvrtek oznámil plán propouštění i další britský výrobce luxusních vozů, společnost Aston Martin. Odejít by mělo přibližně 500 z celkových asi 2500 zaměstnanců. Propouštět chce i další britský výrobce sportovních aut, u McLarenu by mělo odejít asi 1200 zaměstnanců.

V Británii bylo podle předběžných údajů britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) v květnu zaregistrováno zhruba 20 000 nových osobních aut. To představuje nárůst z dubnových 4321 vozů, zároveň je to ale jen zlomek ve srovnání s loňským květnem, kdy se v Británii prodalo 183 724 aut.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy