V Praze se předváděl autobus bez řidiče, který sveze až 15 lidí. Lze si ho pronajmout

Jan Markovič Jan Markovič
19. 9. 2017 11:40
Nepotřebuje řidiče, umí číst dopravní značky a chlubí se vysokou bezpečností. To je malý městský autobus Navya Arma, který se v Praze ukázal v rámci festivalu Future Port zaměřeného na moderní technologie blízké budoucnosti. Francouzská firma už postavila 30 takových autobusů. Mohl by se objevit i v Česku, nabízí se totiž k pronájmu.
Výrobce nabízí autonomní vozítko k pronájmu. Vyjde na 9500 eur měsíčně, tedy čtvrt milionu korun. | Video: Tomáš Cetkovský

Autonomní autobus Nayva Arma se pohybuje po předem dané trase, kterou nejprve operátor odřídí pomocí joysticku. Tu si systém pak zapamatuje a napodruhé už jede sám - bez řidiče. Pokud se na trase objeví nečekaná překážka, umí zareagovat. Přečte dopravní značku, vyhne se předmětům, se kterými by se mohl srazit, nebo pozná člověka a zastaví, pokud by mělo dojít ke střetu.

Vůz je samozřejmě elektrický. Zásobou energie jsou baterie LiFePO4 s kapacitou 33 kWh, což by podle výrobce mělo za ideálních podmínek zajistit zhruba devět až třináct hodin provozu. Autobus umí využít i bezdrátové nabíjení. Na 90 procent se baterie dobijí od dvou do osmi hodin podle výkonu nabíjecí stanice. Vozítko pro 15 cestujících umí jet rychlostí až 45 km/h, ale běžně jezdí jen do 25 km/h.

Autonomní autobus nabízí francouzský výrobce k pronájmu. Platí se za něj 9500 eur měsíčně, tedy čtvrt milionu korun. Očekává se tak zájem hlavně od státních institucí, měst nebo velkých společností. V současnosti jezdí tato vozítka například v zábavních parcích nebo na letištích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy