Řidič nového Audi A8 by se v dopravní zácpě klidně mohl dívat na televizi. Zákony to však nedovolí

Ondřej Běhal
30. 8. 2017 15:08
Nová generace luxusní limuzíny Audi A8 dokáže v dopravní zácpě při rychlosti do 60 km/h fungovat zcela autonomně bez zásahů řidiče. Auto se musí pohybovat na silnici dálničního typu se stavebně oddělenými pruhy pro každý směr jízdy. Tato funkce ale zatím nemůže být ve většině zemí včetně Česka aktivována, protože je v rozporu se stávajícími předpisy.
Nová generace Audi A8 se v Česku představila v předpremiéře na festivalu Soundtrack Poděbrady. Oficiální světovou premiéru bude mít až na autosalonu ve Frankfurtu.
Nová generace Audi A8 se v Česku představila v předpremiéře na festivalu Soundtrack Poděbrady. Oficiální světovou premiéru bude mít až na autosalonu ve Frankfurtu. | Foto: Audi

Audi ukázalo na festivalu Soundtrack v Poděbradech v předpremiéře novou generaci svého nejluxusnějšího sedanu A8. Oficiální světová premiéra se přitom odehraje až v polovině září na autosalonu ve Frankfurtu.

Nejzajímavější funkcí nového modelu je schopnost jízdy bez řidiče v dopravních zácpách. Audi A8 je prvním sériově vyráběným autem na světě, které na pětibodové škále od úplného ovládání řidičem až po zcela autonomní jízdu dosahuje úrovně 3.

To znamená, že při rychlosti do 60 km/h na dálničním typu vozovky může řidič číst noviny nebo se dívat na televizi. Audi A8 v těchto podmínkách automaticky zrychluje a zpomaluje, zastavuje se a znovu rozjíždí a udržuje jízdní pruh. Řidič není vyzván k uchopení volantu, jak tomu je u současných aut, která kombinují vyspělý adaptivní tempomat s funkcí udržování jízdního pruhu.

Nové Audi A8 u funkce, která se aktivuje tlačítkem na přístrojové desce, jako první automobilka využívá kromě radarů, kamery a ultrazvukových senzorů také laserový skener. Funkce autonomní jízdy v dopravní zácpě ale zatím nemůže být na většině trhů včetně toho českého kvůli stávajícím zákonům aktivována.

"Snažíme se ve spolupráci s ostatními automobilkami tlačit na české i evropské zákonodárce, aby se situace co nejdříve změnila," uvedl mluvčí značky v Česku Jiří Rozkošný. V nejbližších měsících se ale čeští topmanažeři v dopravní zácpě legálně jiným věcem než řízení věnovat nebudou.

Audi A8 nabízí i další dvě funkce, při kterých auto jede a řidič nemusí být za volantem. Jedná se o parkování do mezery nebo vyjíždění z ní nebo o parkování do garáže. To se dá ovládat zvenčí auta prostřednictvím aplikace na mobilním telefonu. Podobné pomocníky ale nabízejí i někteří konkurenti. V nejvyšší výbavě nabízí nové Audi A8 až 41 asistenčních systémů.

Zadní část nového Audi A8.
Zadní část nového Audi A8. | Foto: Audi

Velmi zajímavou technickou novinku představuje i na přání dodávaný podvozek Audi AI, který bude součástí standardní výbavy pro verze s dvanáctiválcovým motorem. Jde o aktivní podvozek, který funguje tak, že ke každému kolu je přiřazen jeden elektromotor. Kola jsou tak zatěžována a odlehčována individuálně a podle potřeby. Standardní výbavou každého Audi A8 bude vzduchový podvozek s několika módy tuhosti odpružení.

Karoserie nového Audi A8 je tvořena z 58 procent z hliníku. Nechybí ani další speciální materiály jako hořčík nebo karbon. Všechna provedení jsou standardně vybavena pohonem všech kol.

Okolí řidiče tvoří tři velké displeje.
Okolí řidiče tvoří tři velké displeje. | Foto: Audi

Ceník nového Audi A8 bude v Česku zveřejněn v září. Zpočátku budou v nabídce verze se základními třílitrovými šestiválcovými motory - jak benzinovými, tak naftovými. V roce 2018 se do nabídky dostanou i čtyřlitrové osmiválce a pro prodlouženou verzi Long půjde objednat i vrcholný šestilitrový dvanáctiválec s výkonem až 585 koní.

V roce 2019 se začne prodávat i hybridní varianta A8 L e-tron quattro s šestiválcovým benzinovým motorem a elektromotorem, jehož baterie se dají dobíjet i ze sítě. Půjde tedy o takzvaný plug-in hybrid s dojezdem čistě na elektřinu přibližně padesát kilometrů.

Podrobné recenze vozů Audi aktuálně prodávaných na českém trhu si můžete přečíst zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy