Uber zaměstnává neslyšící řidiče. Patří k nejbezpečnějším účastníkům silničního provozu

Jiří Kaloč
28. 10. 2016 8:39
Placená spolujízda Uber aktuálně spolupracuje v Praze již s 28 sluchově postiženými partnerskými řidiči, což je největší počet ve střední a východní Evropě. A za volant láká stejně postižené zájemce, kteří mohou díky upravené aplikaci získat leckdy zajímavý příjem. Drobná softwarová změna jejich aplikace totiž umožní neslyšícím řidičům rychle a efektivně komunikovat s cestujícími pomocí vizuálních upozornění a textových zpráv.
Možnost zaměsnat sluchově postižené řidiče u taxislužby Uber umožnila drobná úprava aplikace
Možnost zaměsnat sluchově postižené řidiče u taxislužby Uber umožnila drobná úprava aplikace | Foto: Reuters

Podle Českého statistického úřadu z roku 2013 žije v ČR zhruba 86,5 tisíc sluchově postižených osob. Odhaduje se, že zhruba jedna třetina z nich má potíže s uplatněním na trhu práce. Málokdo si přitom uvědomuje, že neslyšící patří k nejbezpečnějším řidičům na silnicích, neboť se na 100 % koncentrují na řízení. I proto neslyšícím a nedoslýchavým řidičům nabízí Uber pracovní příležitosti.

To, že řidiči se sluchovým postižením jsou velkým přínosem i pro tento startup zprostředkovávající placenou spolujízdu, dokládají data společnosti: nedoslýchaví řidiči dostávají ta nejvyšší hodnocení. V pětihvězdičkovém hodnocení mají průměr 4,82 hvězdičky (nejlepší hodnocení 4,9) oproti běžnému průměru hodnocení partnerských řidičů 4,78. Nové funkce v aplikaci mají usnadnit partnerským řidičům komunikaci tak, aby uskutečnili ještě více bezpečných a spolehlivých jízd, aniž by měli pocit, že kvůli sluchovému postižení někoho obtěžují nebo se kvůli tomu musí stydět.

Sluchové postižení s sebou přináší mnoho specifik v samotné komunikaci, proto mezi nové funkce upravené aplikace Uber patří například vizuální upozornění na nové zakázky (blikající světlo místo zvuku), možnost výměny telefonického kontaktu s neslyšícím řidičem za textovou zprávu, upozornění vybízející uživatele k detailnímu určení cíle jízdy už při jejím objednávání nebo automatická upozornění uživatele o jízdě s neslyšícím řidičem ještě před jejím zahájením. Možnosti, jak se stát řidičem pro Uber, jsou dvě: mohou se stát sami partnerskými řidiči nebo je tu možnost spolupráce přes smluvní partnery, kteří tyto lidi přímo zaměstnají.

Hana Wiesnerová z Prahy (40 let) působí jako partnerská řidička společnosti Uber již šest měsíců. Podle jejích slov ji tato činnost radikálně změnila život. Najít práci se sluchovým postižením není podle ní vůbec jednoduché. Dříve pracovala jako uklízečka, což je práce, která ji zrovna nenaplňovala. Současná práce jí však připadá velmi různorodá, setkává se při ní ze zajímavými lidmi a je časově flexibilní. I reakce zákazníků je pro Hanu Wiesnerovou motivací: “Často se stane, že mi napíšou děkovný vzkaz nebo že by se mnou rádi jeli příště zas,” říká.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy