Turbodmychadlo z Brna opět pomohlo speciálu Porsche k vítězství v závodě 24 hodin v Le Mans

Radek Pecák Radek Pecák
20. 6. 2016 12:38
Inženýři vývojového centra společnosti Honeywell v Brně vyvinuli a vyrobili turbodmychadla pro všechny tři prototypy nejrychlejší kategorie. Obsadily pak kompletní stupně vítězů při letošním ročníku závodu v Le Mans.
Až na teplotu přes 1000 stupňů Celsia se může rozžhavit turbodmychadlo v závodních vozech.
Až na teplotu přes 1000 stupňů Celsia se může rozžhavit turbodmychadlo v závodních vozech. | Foto: Honeywell

Podíl už na sedmnáctém vítězství v nepřetržité řadě ve slavném závodě 24 hodin v Le Mans mají vývojoví pracovníci z brněnského Honeywellu. Také pro letošní vítězný vůz, kterým se nakonec stalo Porsche 919 hybrid, totiž vyrobili a vyvinuli turbodmychadlo sloužící pro přeplňování jeho benzinového čtyřválcového motoru.

Použitý typ turbodmychadla využívá technologii DualBoost (má oboustranné oběžné kolo na straně kompresoru), to znamená, že automobil s ním akceleruje zhruba o 20-30 procent rychleji než s klasickým turbodmychadlem. Další vylepšení parametrů přineslo snížení hmotnosti tohoto komponentu.

24 h Le Mans 2016: Sébastien Buemi,  Anthony Davidson, Kazuki Nakadžima - Toyota TS050 Hybrid
24 h Le Mans 2016: Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakadžima - Toyota TS050 Hybrid | Foto: Toyota Gazoo Racing

Prakticky po celý závod to ovšem letos vypadalo na vítězství prototypu Toyota TS 050 Hybrid, jehož zážehový šestiválec o zdvihovém objemu válců 2,4 litru přeplňuje dokonce dvojice turbodmychadel Honeywell. O vítězství posádka (tvořili ji bývalí piloti F1 Kazuki Nakadžima, Sébastien Buemi a Anthony Davidson) přišla pouhé tři minuty před vypršením 24 hodinového limitu, když pilot Nakajima ohlásil potíže s motorem. Přestože nakonec do cíle dojel, kvůli překročení časového limitu na kolo byl nakonec vůz diskvalifikován.

Na stříbrný stupínek se tak posunul druhý vůz Toyoty, bronzová příčka spadla do klína prototypu Audi R18. Rovněž tento vůz (tentokrát jde o dieselový čtyřlitrový šestiválec) vozí ve svých útrobách turbo připravené v Brně.

"Tato vítězství ukazují, že Honeywell vkládá do každého produktu vysoké úsilí špičkových kapacit pro dosažení dlouhé životnosti a výkonu," říká k úspěchu Jiří Tomíček, viceprezident a generální ředitel společnosti Honeywell.

Podle něho není spolupráce se závodními týmy, mezi které patří i Scuderia Ferrari F1, samoúčelná. "Zkušenosti získané během Le Mans jsou aplikovány při výrobě turbodmychadel pro širokou řadu osobních a nákladních automobilů po celém světě," dodává.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Právě v Brně například v poslední době vyvinuli turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek pro nový benzinový motor o objemu 1,5 litru. Tato technologie bude v blízké budoucnosti nasazena v řadě vozů koncernu Volkswagen, s vysokou pravděpodobností rovněž ve škodovkách.

Pro testování připravovaných turbodmychadel se v Brně využívá specializovaná laboratoř, v níž se nachází 33 testovacích zařízení. Výkon i výdrž turbodmychadel, a rovněž použité materiály, se testují například na spalovacích motorech, vibračních stavech či v klimatických komorách.

Stovky turbodmychadel, která jsou určena pro závodní automobily, se v Brně nejen vyvinou, ale i vyrobí, sériová turbodmychadla pak vznikají v řadě továren společnosti Honeywell, například ve slovenském Prešově.

Podle Jiřího Tomíčka se nyní v Brně pracuje již na nových technologiích v oblasti turbodmychadel, která budou v sériových vozech nasazena třeba až za deset let. Nabízí se například možnosti využití energie roztočeného turbodmychadla v době, kdy auto například zpomaluje, a dalších řešení, která jsou již teď aplikována například v monopostech formule 1.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 57 milionů hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,3 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,3 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu.

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy