Toyota dražší a exkluzivnější než Ferrari. Jen logo se ručně dělá šest týdnů

Toyota Century je japonská luxusní limuzína, jejíž minulou generaci využívá i císařská rodina.
21 let - tak dlouho se ve výrobě udržela Toyota Century druhé generace. Nutno podotknout, že její předchůdce se ukázal už v roce 1967, takže druhé vydání nastupovalo po třiceti letech. Buď jak buď, Century je symbolem japonských luxusních limuzín - nevyrovná se jí ani žádný model Lexusu. Nic lepšího už si od Toyoty zkrátka koupit nemůžete. Jméno vozu odkazuje na sté narozeniny zakladatele automobilky Sakichi Toyody, které by slavil právě v roce 1967.
Vnější design se od roku 1967 v základních linkách příliš nezměnil. Ano, nejnovější vydání vozu má full-LED hlavní světlomety, diodové mlhovky a další prvky moderní doby, výrazná hranatá maska a celkově spíše hranaté tvarování však karoserii zůstalo.
Zajímavostí vozu je, že nikde nenajdete logo Toyoty. Jediný emblém, který na sobě Century nosí, je fénix. To je oficiální symbol japonské císařské rodiny, přičemž speciálně upravenou verzi vozu využívá i samotný císař. Japonci jsou tedy na tento mytický symbol náležitě hrdí a jen ručně vyrýt logo (s detailním pohybem křídel i peřím) pro přední masku zabere jednomu člověku šest týdnů.
Ona maska je mimochodem také unikátní se symbolikou nekonečné smyčky.
Foto: Toyota
Jan Matoušek Jan Matoušek
25. 6. 2018 12:19
S logem Toyoty si většinou vybavíme modely Yaris, Auris, RAV4 nebo ze starších Supra či Corolla. Pravdou ale je, že i Japonci umí vyrobit exkluzivní vůz, který nenosí logo Lexusu. Dokonce nemá ani znak Toyoty, přesto to Toyota je. Jmenuje se Century a jedná se o limuzínu, která je dražší a exkluzivnější než leckteré Ferrari či Rolls-Royce. Na nejnovější třetí generaci se podívejte do galerie.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy