Toyota dražší a exkluzivnější než Ferrari. Jen logo se ručně dělá šest týdnů

Toyota Century je japonská luxusní limuzína, jejíž minulou generaci využívá i císařská rodina.
21 let - tak dlouho se ve výrobě udržela Toyota Century druhé generace. Nutno podotknout, že její předchůdce se ukázal už v roce 1967, takže druhé vydání nastupovalo po dvaceti letech. Buď jak buď, Century je symbolem japonských luxusních limuzín - nevyrovná se jí ani žádný model Lexusu. Nic lepšího už si od Toyoty zkrátka koupit nemůžete. Jméno vozu odkazuje na sté narozeniny zakladatele automobilky Sakichi Toyody, které by slavil právě v roce 1967.
Vnější design se od roku 1967 v základních linkách příliš nezměnil. Ano, nejnovější vydání vozu má full-LED hlavní světlomety, diodové mlhovky a další prvky moderní doby, výrazná hranatá maska a celkově spíše hranaté tvarování však karoserii zůstalo.
Zajímavostí vozu je, že nikde nenajdete logo Toyoty. Jediný emblém, který na sobě Century nosí, je fénix. To je oficiální symbol japonské císařské rodiny, přičemž speciálně upravenou verzi vozu využívá i samotný císař. Japonci jsou tedy na tento mytický symbol náležitě hrdí a jen ručně vyrýt logo (s detailním pohybem křídel i peřím) pro přední masku zabere jednomu člověku šest týdnů.
Ona maska je mimochodem také unikátní se symbolikou nekonečné smyčky.
Foto: Toyota
Jan Matoušek Jan Matoušek
25. 6. 2018 12:19
S logem Toyoty si většinou vybavíme modely Yaris, Auris, RAV4 nebo ze starších Supra či Corolla. Pravdou ale je, že i Japonci umí vyrobit skutečně exkluzivní vůz, který ani nenosí emblém Lexusu. Dokonce na karoserii nemá ani nikde znak Toyoty, přesto to Toyota je. Jmenuje se Century a jedná se o luxusní limuzínu, která je dražší a exkluzivnější než leckteré Ferrari či Rolls-Royce. Na nejnovější třetí generaci se podívejte do galerie.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy