Škoda se spojila s obchody Alza a Rohlik.cz, testuje doručování zásilek do kufru auta

Eva Srpová Eva Srpová
28. 3. 2019 13:30
Škoda Auto testuje systém doručování zásilek do kufru auta, spojila se proto s obchody Alza a Rohlik.cz, vybraní zákazníci teď budou zkoušet, jak aplikace funguje v praxi. Za projektem stojí škodovácká digitální laboratoř DigiLab.
Škoda spouští pilotní projekt doručování balíčků od kufru.
Škoda spouští pilotní projekt doručování balíčků od kufru. | Foto: Škoda Auto

Kdo si objedná zásilku a nemá čas ji vyzvednout osobně nebo se mu nechce chodit na poštu, může si nechat doručit zásilku do kufru auta.

Pro Američany už je tato služba známá. Amazon ji nabízí v USA, nyní láká slevu 10 dolarů na příští nákup, pokud zákazník vyzkouší službu doručení do kufru auta, která je navíc zdarma. O vývoj podobné služby se snaží automobilka Škoda Auto ve spolupráci s internetovými obchody Alza.cz a Rohlik.cz. Projekt se zatím nachází v pilotní fázi.

Fungovat by to mělo jednoduše. Kurýr získá informace o poloze vozu a díky jednorázovému zabezpečenému přístupu v předem definovaném časovém intervalu přes speciální aplikaci zavazadlový prostor vozu otevře.

Kurýr vloží balíček do zavazadlového prostoru, vyfotí, že balík doručil, zamkne vůz a zákazník obdrží notifikaci do aplikace v mobilním telefonu o úspěšném doručení včetně kontrolní fotky uložené zásilky v zavazadlovém prostoru vozu.

Služba vyvolává mnoho otázek týkajících se bezpečnosti a funkčnosti. I proto Škoda Auto dodává, že nyní se bude intenzivně testovat, aby se maximálně eliminovalo riziko, že by někdo možnosti otevření vozu jinou osobou, než která vlastní klíč, zneužil.

"Službu zatím nabídneme pouze majitelům vozů Škoda," říká Kamila Biddle z PR týmu automobilky. Jak staré, nebo lépe řečeno jak mladé vozy musí být, aby u nich služba fungovala, zatím neupřesnila.

Aplikaci budou testovat reální zákazníci obchodů Alza a Rohlik, kteří bydlí v Praze. "V první fázi půjde o zákazníky s vyšší četností nákupů, skupina testerů se bude postupně rozšiřovat," dodává Kamila Biddle.

DigiLab si chce také ověřit, jaký bude mezi zákazníky o službu zájem, a podle toho se rozhodne o jejím rozšíření. Záměrem testovacího provozu je však nyní snaha ověřit všechny postupy tak, aby firma garantovala maximální zabezpečení celého procesu objednávky a doručení.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy