Škoda se spojila s obchody Alza a Rohlik.cz, testuje doručování zásilek do kufru auta

Eva Srpová Eva Srpová
28. 3. 2019 13:30
Škoda Auto testuje systém doručování zásilek do kufru auta, spojila se proto s obchody Alza a Rohlik.cz, vybraní zákazníci teď budou zkoušet, jak aplikace funguje v praxi. Za projektem stojí škodovácká digitální laboratoř DigiLab.
Škoda spouští pilotní projekt doručování balíčků od kufru.
Škoda spouští pilotní projekt doručování balíčků od kufru. | Foto: Škoda Auto

Kdo si objedná zásilku a nemá čas ji vyzvednout osobně nebo se mu nechce chodit na poštu, může si nechat doručit zásilku do kufru auta.

Pro Američany už je tato služba známá. Amazon ji nabízí v USA, nyní láká slevu 10 dolarů na příští nákup, pokud zákazník vyzkouší službu doručení do kufru auta, která je navíc zdarma. O vývoj podobné služby se snaží automobilka Škoda Auto ve spolupráci s internetovými obchody Alza.cz a Rohlik.cz. Projekt se zatím nachází v pilotní fázi.

Fungovat by to mělo jednoduše. Kurýr získá informace o poloze vozu a díky jednorázovému zabezpečenému přístupu v předem definovaném časovém intervalu přes speciální aplikaci zavazadlový prostor vozu otevře.

Kurýr vloží balíček do zavazadlového prostoru, vyfotí, že balík doručil, zamkne vůz a zákazník obdrží notifikaci do aplikace v mobilním telefonu o úspěšném doručení včetně kontrolní fotky uložené zásilky v zavazadlovém prostoru vozu.

Služba vyvolává mnoho otázek týkajících se bezpečnosti a funkčnosti. I proto Škoda Auto dodává, že nyní se bude intenzivně testovat, aby se maximálně eliminovalo riziko, že by někdo možnosti otevření vozu jinou osobou, než která vlastní klíč, zneužil.

"Službu zatím nabídneme pouze majitelům vozů Škoda," říká Kamila Biddle z PR týmu automobilky. Jak staré, nebo lépe řečeno jak mladé vozy musí být, aby u nich služba fungovala, zatím neupřesnila.

Aplikaci budou testovat reální zákazníci obchodů Alza a Rohlik, kteří bydlí v Praze. "V první fázi půjde o zákazníky s vyšší četností nákupů, skupina testerů se bude postupně rozšiřovat," dodává Kamila Biddle.

DigiLab si chce také ověřit, jaký bude mezi zákazníky o službu zájem, a podle toho se rozhodne o jejím rozšíření. Záměrem testovacího provozu je však nyní snaha ověřit všechny postupy tak, aby firma garantovala maximální zabezpečení celého procesu objednávky a doručení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy