Seat nabídne vlastní SUV. Začne se vyrábět v Česku?

Radek Pecák Radek Pecák
26. 3. 2014 16:28
V roce 2016 začne španělská automobilka Seat prodávat svůj první vůz z kategorie SUV. O mistu výroby zatím nerozhodla.
Foto: Aktuálně.cz

Martorell - V roce 2016 začne španělská automobilka Seat prodávat svůj první vůz z kategorie SUV. O rozhodnutí dnes informoval předseda představenstva automobilky Jürgen Stackmann na tiskové konferenci při prezentaci hospodářských výsledků za loňský rok.

Seat je totiž již řadu let ve ztrátě. „Toto SUV je důležitým pilířem budoucí strategie naší společnosti a významným krokem na cestě k trvale udržitelné ziskovosti," věří Stackmann.

Další šance pro Kvasiny

Společnost zatím nezveřejnila, kde se nový vůz bude vyrábět. Kromě hlavního závodu Seatu v Martorellu u Barcelony je totiž stále ve hře také závod Škoda Auto ve východočeských Kvasinách.

Koncept IBX, z něhož má vzniknout SUV střední velikosti, představil Seat již před několika lety
Koncept IBX, z něhož má vzniknout SUV střední velikosti, představil Seat již před několika lety | Foto: Aktuálně.cz

Mírným favoritem je podle odborníků Česko. “Už jen kvůli nákladům na pracovní sílu. Ty jsou v Česku stale jen poloviční ve srovnání se Španělskem,” sdělil online deníku Aktuálně.cz zdroj, který si nepřál být jmenován, protože není oprávněn poskytovat informace médiím

Rozhodnutí o místě výroby by mělo podle odborníků padnout v řádu několika příštích týdnů, aby se stihla připravit výroba u dodavatelů dílů a upravit budoucí výrobní linka.

Seat byl poslední mezi automobilkami s produkcí běžných vozů v koncernu Volkswagen, která tento typ vozu nenabízela. Segment SUV přitom v Evropě v posledních pěti letech narostl o 40 procent a očekává se další růst.

“Auto určitě budeme prodávat i v České republice. Předpokládáme, že dále posílí naši pozici,” říká marketingový ředitel Seat ČR Filip Stoulil.

Představitelé Seatu ujišťují, že automobil bude originální španělský. “Design i technický obsah vozu se vyvíjí v Technickém středisku Seat, kde pracuje 900 inženýrů,” sdělil Stackmann.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy