Rychleji skrz zácpy. Navigace to umí díky SIM kartám

Radek Pecák Radek Pecák
20. 10. 2011 11:29
Až bude službu využívat 10 procent motoristů, získají všichni pět procent času k dobru
Foto: Tom Tom

Novou šancí pro přenosné automobilové navigace, které pozvolna začaly vytlačovat chytré telefony s bezplatnými navigačními aplikacemi, mají být podle odborníků jejich schopnosti vyvést uživatele z dopravní zácpy.

Společnost TomTom začne příští týden prodávat v Česku navigační přístroje nové řady, které mají v sobě zabudovanou SIM kartu, a díky mobilnímu připojení k internetu se v nich každé dvě minuty aktualizují dopravní informace na zadané trase.

"Díky tomu budeme schopni motoristům ušetřit až patnáct procent cestovního času," vysvětlil hlavní výhodu ředitel české pobočky TomTomu Robert Červeňák.

Službu HD Traffic dostanou kupci nových navigací příslušné řady na rok zdarma, za její využívání každý další rok budou muset zaplatit necelých 1300 Kč. Služba je i s Českou republikou dostupná v současnosti ve 23 zemích, a pokud motorista přejíždí z jedné země do druhé, nemusí platit žádné další poplatky.

Služba bude i v chytrých telefonech

Přestože zatím budou moci službu využívat pouze majitelé nových navigačních přístrojů TomTom, v budoucnosti se podle Červeňáka rozšíří i do pevných automobilových navigací a hlavně do smartphonů.

Navigace nabídnou i řadu dalších informací.
Navigace nabídnou i řadu dalších informací. | Foto: Radek Pecák

"Chceme, aby  službu využívalo co nejvíce lidí. Prvotní cíl je dosažení deseti procent řidičů. Při tomto procentu lidí využívajících tuto službu už se podle našeho průzkumu projeví kolektivní účinek v reálném čase, který citelně zprůjezdní silnice, a dojde ke snížení dopravní zátěže o pět procent pro všechny řidiče," vysvětluje Červeňák. Zatím však v žádné ze zemí, kde služba již nějaký čas funguje, nebylo tohoto procenta dosaženo.

Automobilky mají podobné systémy

"Samozřejmě víme, že dopravní zácpy nikdy zcela nezmizí, ale již dnes můžeme udělat něco významného, abychom je alespoň omezili," tvrdí Andrzej Kasprzyk, viceprezident TomTom pro obchod a marketing pro východní Evropu.

Nápad využít mobilních připojení pro získání navigačních údajů není zcela nový. Například automobilky Audi a BMW nedávno přestavily systémy, které sledují připojení mobilních telefonů v okolí daného automobilu k místní síti. Tím získává přehled o tom, kolik vozů je na okolních silnicích a kam směřují. Navigace pak také propočítává, zda by alternativní trasu nebylo možné projet rychleji, a tím ušetřit čas.

Řidiči se pak na displeji navigace objeví možné alternativní trasy. Tato služba však v České republice dostupná není a například v Německu je jen za poplatek.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy