Kvůli záměně pacientek propustila Bulovka jednu zaměstnankyni

ČTK ČTK
14. 5. 2024 18:14
Kvůli tragické záměně pacientek propustila Fakultní nemocnice Bulovka jednu zaměstnankyni. Další člověk pracuje pod dozorem. Uvedl to server Seznam Zprávy. Kvůli omylu jedna z žen na konci března absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice jí koncem dubna navrhla mimosoudní odškodnění, částku zveřejnit nechtěla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Obě zaměněné ženy byly podle médií cizinky původem z Asie, které trvale žijí v Česku. Jedna přišla na běžnou kontrolu v těhotenství, druhá na takzvanou kyretáž, která se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze tak i ukončit těhotenství. Personál je zaměnil.

"Dle kořenové analýzy došlo k chybě dvou zaměstnanců Bulovky. S jedním byl rozvázán pracovní poměr dohodou, druhý nyní pracuje pod dozorem," sdělila serveru mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Bezprostředně po události byly postaveny mimo službu čtyři zaměstnankyně nemocnice, její vedení ale nechtělo uvést, která z nich byla nakonec propuštěna.

Pacientka podle přednosty gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka Michala Zikána reagovala v čekárně na oslovení jménem jiné ženy. Poté začal personál připravovat operační výkon, přestože byla v 16. týdnu těhotenství. "Systém zde selhal. Ani ten nejlepší nelze stoprocentně zabezpečit proti chybám, i když si to přejeme," uvedl Zikán.

Poškozené ženě se na začátku dubna omluvil ředitel nemocnice Jan Kvaček a začal s ní jednat o odškodnění. "Co se mimosoudního vyrovnání týče - koncem dubna jsme právnímu zástupci poškozené pacientky předložili ze strany nemocnice návrh pojišťovny na mimosoudní odškodnění. Reakci jsme prozatím neobdrželi," řekla serveru mluvčí nemocnice. Případ vyšetřuje policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

Právě se děje

Další zprávy