GPS navigace ukázala nejucpanější město. Praha to není

Radek Pecák Radek Pecák
25. 6. 2011 17:15
Tom Tom nashromáždil údaje z automobilových navihací a sestavil žebříček nejucpanějších měst
Foto: praha4.cz

Stojíte ráno v takřka nehybné koloně v ulici v Holešovičkách, či na magistrále směrem do centra a říkáte si, kdy už konečně bude možné jezdit po Praze normálně...

Jenže z dat společnosti TomTom, známého výrobce navigací vyplývá, že normálním stavem v evropských velkých městech je právě zácpa. Praha na tom navíc není zdaleka nejhůře.

Celkem s rezervou se sice "probojovala" do žebříčku padesáti nejucpanějších evropských měst, ale její procento ucpaných silnic z celkového množství sledovaných, je pouze lehce nad jednou pětinou. To je podobné jako například v Turíně, Bonnu, Stuttgartu nebo v polském Krakově. Praze tedy patří 36. příčka.

TomTom vyrábí nejrůznější typy navigací
TomTom vyrábí nejrůznější typy navigací | Foto: Aktuálně.cz

Shromážděno 800 miliard měření na cestách

Žebříček TomTomu lze pokládat za poměrně věrohodný, protože je sestaven z celkem 800 miliard cestovních měření. Ty se do systému firmy dostaly díky schopnosti získávat inteligentní trasy přes internetové připojení od 30 milionů uživatelů softwarových aplikací společnosti. Ty jsou umístěny jak v pevných automobilových navigacích, tak i v těch přenosných a rovněž v mobilních telefonech.

V žebříčku jsou na prvnich deseti příčkách hned čtyři francouzská města (Toulouse, Lyon, Marseille a Paříž) , dále tři, která leží na britských ostrovech Londýn, Edinburgh a Manchester a dvě polská (Varšava a Wroclav). Úplně nejhorší je belgický Brusel.

Tam Tomtom sleduje 407 kilometrů silnic a z nich je 38,9 procent ucpaných. Je to další zhoršení oproti loňskému stavu, kdy bylo velmi obtížně průjezdných 37,7 procent zdejších komunikací.

Němci většinou problémy nemají

V žebříčku na předních příčkách úplně chybějí německá města. Nejhorší je až 25. místě bavorský Mnichov. Lze to vysvětlit hlavně dobrou silniční infrastrukturou v této zemi.

Z měst v bezprostředním okolí České republiky bychom se pokud možno měli vyvarovat zajíždět ještě do Budapešti, Grazu, Vídně a Krakova.

Většina měst je na tom (z hlediska procent) oproti loňským údajům letos mírně lépe. Je to ale hlavně díky tomu, že Tomtom začal sledovat v daném městě více silnic a možná i díky tomu, že kvůli dražším pohonným hmotám přece jen více lidí než dříve využívá hromadnou dopravu.

V Praze se tedy procento ucpaných silnic oproti loňsku snížilo o dvě procenta. Tehdy Tomtom sledoval 632 kilometrů silnic v našem hlavním městě, letos už přes 680.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy