Rusko, země automobilek zaslíbená? Prodeje Škodovek se zvedly o třetinu

ČTK ČTK
14. 1. 2019 14:12
Zatímco západní Evropa hlásí pokles prodejů aut, v Rusku se automobilkám daří. Škoda Auto prodala vloni na tamním trhu o 31 % víc automobilů než předloni.
Foto: Ondřej Běhal

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se loni zvýšil o téměř 13 procent na 1,8 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. Silný růst na ruském trhu zažívá česká automobilka Škoda Auto, jejíž odbyt se loni v Rusku zvýšil o 31 procent na 81 459 vozů.

Škoda tak byla v loňském roce podle údajů sdružení AEB sedmou nejprodávanější automobilovou značkou v Rusku. Jedničkou je dlouhodobě ruská značka Lada, která odbyt na domácím trhu loni zvýšila o 16 procent na více než 360.000 vozů.

Sdružení AEB předpokládá, že ruský automobilový trh bude pokračovat v růstu i letos, ale výrazně pomalejším tempem než loni. Prodej by se měl podle jeho prognózy zvýšit o 3,6 procenta na 1,87 milionu vozů.

"Zvyšování daně z přidané hodnoty a možné zpřísnění amerických sankcí vytváří významná rizika pro výkon trhu, zejména v prvním čtvrtletí," upozornil předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Ruský automobilový trh se v uplynulých dvou letech zotavoval z krize. Ta byla důsledkem slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Předloni se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil asi o 12 procent na téměř 1,6 milionu vozů. V roce 2016 o 11 procent klesl a v roce 2015 se propadl dokonce o 36 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy