Předposlední harcovníček. Mitsubishi Space Star je drobný kus bytelné techniky

Předposlední harcovníček. Mitsubishi Space Star je drobný kus bytelné techniky
Jednoduše střižené tvary oživuje výrazná maska. Nástavce nárazníků a prahů jsou součástí sportovního paketu.
V interiéru Space Staru nezabloudíte, všechno je přehledné a snadno dostupné.
Sedadla jsou tvarovaná hodně jednoduše, na delších cestách moc nepodrží.
Stavba karoserie umožnila ukotvit sedadla poměrně vysoko, takže i cestující vzadu mají kam zastrčit chodidla.
Foto: Martin Frei
Martin Frei Martin Frei
6. 4. 2021 15:40
Kvalitních aut je kolem nás dost, servisně nenáročných čím dál méně. Jednoduchá, odolná a blbuvzdorná technika se totiž dnes uplatní už jen v nejmenších autech, a i těch ubývá pod tlakem rozporuplně nastavených pravidel pro emise CO2. Mitsubishi Space Star patří k posledním zastáncům hesla, že v jednoduchosti je síla. Leccos mu musíte prominout, ale tak už to při ceně pod 300 000 Kč chodí.

Automobilový trh se pod tlakem regulací smršťuje a chudne. Mizí z něj modely, které se nevejdou do skulin v předpisech. Nejde jen o luxusní koráby s vysokou spotřebou, ale i malé levné skřítky, jejichž cenový strop nedovoluje nasadit techniku tak sofistikovanou, aby mohli jezdit za požadovaných dva a půl litru na sto kilometrů.

Zůstávají hlavně modely mimoevropských značek, které mají silnou pozici v Indii a jihovýchodní Asii, vývoz na starý kontinent je pro ně jen přidružená výroba: Hyundai i10, Suzuki Swift a také náš dnešní host, Mitsubishi Space Star.

Měří 3,85 metru, takže proti Fabii nebo Fiestě je kratší jen o půl čísla. Co do šířky a výšky je to ale dospělé auto a dynamicky pojatá maska se stříbrnými kly na něm rozhodně nevypadá přehnaně. Na poměry malých asijských povozů působí celkem kultivovaným dojmem, což platí i o interiéru, obloženém materiály sice tvrdšími, ale s decentní povrchovou úpravou.

Zkrácená délka se odráží hlavně na velikosti kufru, jehož objem 235 litrů odpovídá spíš cestám na nákup než k moři. Do kabiny se ale naskládají čtyři dospělí, i vzadu mají kam s nohama a úzko jim nebude ani v loktech. Auto do města by mělo dovolit snadné nastupování, což tady funguje díky vyšší siluetě i uchycení sedadel. Space Star je například o tři a půl čísla vyšší než Octavia.

Japonci chrlili do světa miliony tříválcových motorů dávno před Fabií HTP. Proto nás nepřekvapuje, že i dvanáctistovka Mitsubishi běží kultivovaně a potěší okamžitými, snadno odhadnutelnými reakcemi na plyn.

Kdo nechce řadit, za dvacet tisíc dostane automat CVT s plynule proměnným převodem. Díky hydraulickému měniči se rozjíždí medově hladce a na podřazení nepotřebuje pauzu, poměry se mění plynule i pod plynem. Do města ideální řešení, navíc dobře sladěné se spodově táhnoucím motorem, který nepotřebuje moc vytáčet.

Kultura jízdy odráží cenovou kategorii. Všechno slyšíte, všechno cítíte, nad 100 km/h začíná být v autě hlučno. Při bezprostředních reakcích podvozku i motoru to ale může být i zábavné. Jen pozor na to, že měkčí pérování se na větších dírách nechá nachytat a pustí dovnitř tvrdší rázy.

Výhodou je ovšem absence složitých a choulostivých technologií jako přímé vstřikování paliva nebo přeplňování. Tříválec MPI s rozvodovým řetězem pojede věčně a můžeme-li vycházet ze zkušeností z předchozího Coltu, žádnou zradu nepřichystá ani podvozek. Musí totiž vydržet i na cestách Indonésie, Vietnamu a Filipín, kde je tohle auto doma.

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Motor: benzinový 3válec, 1193 cm3
Výkon: 59 kW při 6000 ot./min
Točivý moment: 106 Nm při 4000 ot./min
Nejvyšší rychlost: 173 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 13,5 s
Kombinovaná spotřeba: 4,6 l/100 km
Objem zavazadlového prostoru: 235 l 
Cena: od 289 850 Kč

Jistěže jednoduchost nemá jen výhody. S chabými světly a plochými sedadly by to rozhodně nebylo na pravidelné delší cesty, ale v této třídě jen málokdo nabídne lepší. Naopak cena 269 850 Kč za motor 1.0 MIVEC, klimatizaci a pětiletou záruku patří mezi konkurenty k těm nižším.

Mitsubishi mimochodem nedávno zvažovalo, že odejde z Evropy. To si nakonec celá aliance rozmyslela, a i když nové modely budou vycházet z Renaultů, o servis dnešních i starších vozů bude nadále postaráno.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy