Ze sbohem je nashle. Mitsubishi by nakonec mohlo uvést příští rok v Evropě nový model

Martin Přibyl Martin Přibyl
22. 9. 2020 9:43
Na přelomu července a srpna japonská automobilka oznámila, že zastavila vývoj dalších modelů pro Evropu. To znamenalo, že od příštího roku by značka měla v Evropě přežívat jen s malým vozem Space Star, pick-upem L200 a skladovými zásobami již přihlášených crossoverů ASX, Eclipse Cross a Outlander. Teď to ale vypadá, že firma svoje rozhodnutí částečně přehodnotí.
První snímek ještě zahaleného modernizovaného Eclipsu Cross.
První snímek ještě zahaleného modernizovaného Eclipsu Cross. | Foto: Mitsubishi

Důvodem k takovému rozhodnutí bylo to, že se Japonci chtěli, v souladu s plány celé aliance Renault, Nissan, Mitsubishi, víc zaměřit na trhy, kde dosahují větších zisků, tedy především jihovýchodní Asii. 

V Evropě by značka navíc musela bojovat s přísnými limity CO2 a zostřenými emisními normami. Padlo tedy rozhodnutí zmrazit vývoj evropské verze nového Outlanderu (ač je stávající generace jedním z nejprodávanějších plug-in hybridů v Evropě), s ohledem na emise neupravovat letité SUV ASX a také pro starý kontinent nemodernizovat crossover Eclipse Cross. Všechny tři modely jsou přitom bestsellery japonské značky.

Nyní to ale vypadá, že v centrále rozhodnutí ještě upraví. Německý web Autohaus.de cituje videozprávu tamního šéfa zastoupení Kolji Rebstocka, která se objevila na dealerském portálu. Hovoří v ní o uvedení plug-in hybridní verze Eclipsu Cross. Podle webu Automotive News Europe probíhají jednání o uvedení tohoto modelu také ve Francii.

Právě plug-in hybrid je přitom jednou z chystaných novinek pro modernizaci modelu Eclipse Cross, kterou automobilka plánuje uvést na trh během příštího roku. Rozhodnutí dostat tuto verzi v tomto světle logické, hybridy do zásuvky se poslední dobou prodávají díky státním dotacím v Evropě velice dobře.

Nejvyšší vedení Mitsubishi o hybridním Eclipsu Cross zatím mlží. Celoevropské zastoupení hovoří o "čisté spekulaci", centrála v Japonsku se omezila na prohlášení o tom, že auto bude dostupné na vybraných trzích. Bližší podrobnosti zatím nejsou v současnosti známy ani českému dovozci. "Zatím platí to, o čem jsme informovali dříve, tedy že Mitsubishi nebude v Evropě uvádět nové modely," řekl Aktuálně mluvčí zastoupení Marek Vodička.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy