Ze sbohem je nashle. Mitsubishi by nakonec mohlo uvést příští rok v Evropě nový model

Martin Přibyl Martin Přibyl
22. 9. 2020 9:43
Na přelomu července a srpna japonská automobilka oznámila, že zastavila vývoj dalších modelů pro Evropu. To znamenalo, že od příštího roku by značka měla v Evropě přežívat jen s malým vozem Space Star, pick-upem L200 a skladovými zásobami již přihlášených crossoverů ASX, Eclipse Cross a Outlander. Teď to ale vypadá, že firma svoje rozhodnutí částečně přehodnotí.
První snímek ještě zahaleného modernizovaného Eclipsu Cross.
První snímek ještě zahaleného modernizovaného Eclipsu Cross. | Foto: Mitsubishi

Důvodem k takovému rozhodnutí bylo to, že se Japonci chtěli, v souladu s plány celé aliance Renault, Nissan, Mitsubishi, víc zaměřit na trhy, kde dosahují větších zisků, tedy především jihovýchodní Asii. 

V Evropě by značka navíc musela bojovat s přísnými limity CO2 a zostřenými emisními normami. Padlo tedy rozhodnutí zmrazit vývoj evropské verze nového Outlanderu (ač je stávající generace jedním z nejprodávanějších plug-in hybridů v Evropě), s ohledem na emise neupravovat letité SUV ASX a také pro starý kontinent nemodernizovat crossover Eclipse Cross. Všechny tři modely jsou přitom bestsellery japonské značky.

Nyní to ale vypadá, že v centrále rozhodnutí ještě upraví. Německý web Autohaus.de cituje videozprávu tamního šéfa zastoupení Kolji Rebstocka, která se objevila na dealerském portálu. Hovoří v ní o uvedení plug-in hybridní verze Eclipsu Cross. Podle webu Automotive News Europe probíhají jednání o uvedení tohoto modelu také ve Francii.

Právě plug-in hybrid je přitom jednou z chystaných novinek pro modernizaci modelu Eclipse Cross, kterou automobilka plánuje uvést na trh během příštího roku. Rozhodnutí dostat tuto verzi v tomto světle logické, hybridy do zásuvky se poslední dobou prodávají díky státním dotacím v Evropě velice dobře.

Nejvyšší vedení Mitsubishi o hybridním Eclipsu Cross zatím mlží. Celoevropské zastoupení hovoří o "čisté spekulaci", centrála v Japonsku se omezila na prohlášení o tom, že auto bude dostupné na vybraných trzích. Bližší podrobnosti zatím nejsou v současnosti známy ani českému dovozci. "Zatím platí to, o čem jsme informovali dříve, tedy že Mitsubishi nebude v Evropě uvádět nové modely," řekl Aktuálně mluvčí zastoupení Marek Vodička.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy